Szerző: Pavel Frček
27.11.2024
Milyen a megfázás egy kutyánál?
Az embereknél a nátha gyakori egészségügyi probléma, amely főként az őszi és a téli évszakhoz kapcsolódik. De mi a helyzet a háziállatainkkal? Megfázhat egy kutya is, úgy, mint az emberek?
A válasz egyszerű, igen, megfázhat, sőt, az emberekhez hasonló tünetek jelentkeznek nála. Tartson velünk, és nézze meg, milyen tünetekre kell figyelni a kutyáknál, és hogyan gondoskodjon kedvencéről, ha a megfázás jeleit észleli.
Rizikófaktorok
Hozzánk, emberekhez hasonlóan a kutyák is fogékonyabbak a fertőzésekre a legyengült immunrendszer következtében és a hidegnek, nedvességnek vagy hőmérséklet-változásnak való tartós kitettség miatt. Ha kutyája megfázik, igyekezzen megfelelően megvédeni - használjon kutyaruhát, és ne hagyja a hideghez nem szokott kutyát hosszú időre kint a hidegben. Az idősebb kutyák a legveszélyeztetebbek, de vigyázni kell a nagyon fiatal kölyökkutyákra vagy szoptató szukákra is.
A megfázás tünetei kutyáknál
A tünetek nagyon hasonlítanak az emberekéhez. A kutyák számára a legnagyobb veszélyt az úgynevezett kennel köhögés jelenti, amely lehet száraz és irritáló, de lehet nedves is, és váladék felköhögésével járhat. Ez a köhögés vírusos-bakteriális eredetű, erősen fertőző és megfelelő kezelés hiányában életveszélyes lehet. Ezért ha gyanúja van rá, azonnal keressen fel egy állatorvost!
Még az úgynevezett „közönséges” megfázás is elég kellemetlen lehet egy kutyánál. A kutya akkor van megfázva, ha az orrból és néha a szemekből, ritkán a fülből származó vizes vagy gennyes váladékozás jelentkezik. Hozzánk hasonlóan a kutyák is hajlamosak fáradékonyságra és ezért a szokásosnál kevésbé aktívak, amikor megfáznak. Elveszíthetik étvágyukat, vagy lényegesen kevesebb táplálékot vesznek magukhoz, miközben általában többet isznak. Ha a kutya fertőzéssel küzd, általában megemelkedik a testhőmérséklete (a kutya normál testhőmérséklete 37,5-39,3 °C között mozog, a fajta méretétől függően). A 40 °C feletti hőmérséklet már nagyon veszélyes, és azonnali állatorvosi konzultációt igényel!
Kezelés
Ha kutyája a megfázás jeleit mutatja, segítsen neki a következő óvintézkedések megtételével: a megfázott kutya kezelésénél fontos, hogy biztosítson számára egy megfelelően meleg, csendes helyet, ahol nem éri huzat, és sok friss vizet, mivel a fertőzés leküzdése érdekében érdemes növelni a folyadékbevitelt. Kínáljon nedvesebb ételt. Próbálja ki az áztatott granulátumot, vagy használjon sótlan tiszta húslevest, amely szintén kiváló tápanyagforrás a kutya számára, és amelynek biztosan nem fog tudni ellenállni még csökkent étvágy mellett sem. Ha a kutya megfázott, korlátozza a sétákat a minimálisan szükséges időre. Az állatorvossal egyeztetett módon ellenőrizze a testhőmérsékletet. A digitális végbélhőmérők a legpontosabbak.
Folyamatosan figyelje az állapotát, és ha romlik, mindenképpen keresse fel az állatorvost, aki megfelelő kezelést tud javasolni és gyógyszert felírni. Soha ne adjon a kutyának embereknek szánt gyógyszert szakemberrel való konzultáció nélkül.
Megelőzés
A megfázás megelőzése érdekében összpontosítson a prevencióra. Ez magába foglalja a kutya immunrendszerének erősítését egészséges és kiegyensúlyozott étrenddel, illetve vitaminpótlással és elegendő testmozgással. Ne tegye ki kutyáját hosszú időn keresztül hidegnek vagy hirtelen hőmérséklet-változásnak. Egész évben ügyeljen a megfelelő testhő megtartására. Kisebb és bármilyen méretű idős kutyák esetében ne habozzon védő- vagy szigetelt ruházatot, vagy akár gumicsizmát, cipőt használni, különösen akkor, ha a kutya városi környezetben él, ahol a járdákat télen sózott hó és jég borítja. Hosszabb kirándulások után biztosítson a kutyának bőséges pihenést, és az ételadag összeállításánál vegye figyelembe a minőségi energiaforrásokkal szemben támasztott megnövekedett igényeket.
A megfázás nem csak minket, hanem a kutyákat is nagyon meg tudja gyötörni. Ha meg akarja előzni kutyája megfázását, négylábú barátját tápláló étrenddel, vitaminokkal és sok mozgással kell ellátnia. Ha azonban mégis megfázik, és a tünetek bármelyikét észleli kutyáján, biztosítson neki sok pihenést és meleget, figyelje az egészségét, és ha szükséges, ne habozzon állatorvoshoz fordulni.
További cikkek
29.11.2024
Hogyan kell megjelölni a haszonállatokat?
Ha haszonállat-tenyésztővé szeretne válni, fontos tudni, mely állatokat kell megjelölni és milyen módon. Ezt a kérdést részletesebben szabályozza a tenyésztési törvény és annak végrehajtási rendelete – az állatok megjelöléséről szóló rendelet.
27.11.2024
Milyen a megfázás egy kutyánál?
Az embereknél a nátha gyakori egészségügyi probléma, amely főként az őszi és a téli évszakhoz kapcsolódik. De mi a helyzet a háziállatainkkal? Megfázhat egy kutya is, úgy, mint az emberek?
A válasz egyszerű, igen, megfázhat, sőt, az emberekhez hasonló tünetek jelentkeznek nála. Tartson velünk, és nézze meg, milyen tünetekre kell figyelni a kutyáknál, és hogyan gondoskodjon kedvencéről, ha a megfázás jeleit észleli.
Olvasd el a cikket25.11.2024
Milyen gyógynövények alkalmasak állatok számára?
Sok ember szívesen alkalmaz gyógynövényeket kisebb egészségügyi problémák esetén. Kevesen tudják azonban, hogy ezek közül néhány a háziállataink számára is hasznos lehet. Legelőkön tartott haszonállatoknál például megfigyelték, hogy egészségügyi problémák esetén maguk választanak bizonyos gyógynövényeket.
Olvasd el a cikket