
Milyen a szeptember a kertben?
Szeptember számunkra a hónap, amikor felkészítjük a kertet az ősz és a tél érkezésére. Sok növény még virágzik, de mások már a téli pihenésre készülnek. Mit kell tenni a kertben, és milyen munkák várnak ránk ahhoz, hogy tavasszal minden teljes szépségében ébredjen fel?
Szüret
Szeptember elsősorban a szüret időszaka. Ekkor érnek be főként a körték, szilvák, almák, őszibarackok, de az áfonyák és a késői eprek is. A gyümölcsöket megfelelően kell tárolni, legjobb egy pincében vagy más sötét helyen. Soha ne tároljon romlott vagy rovarok által támadott gyümölcsöt. A gyümölcsöket szükség szerint feldolgozhatja: lehet kompótot, lekvárt, szárított gyümölcsöt vagy levet készíteni belőle. Szeptemberben érik be a zöldségek is.
Ne feledkezzen meg a gyógynövényekről, mint a csipkebogyó, homoktövis vagy a madárcseresznye. Érik a dió is, amelyet száradni hagyni és utána tárolni kell, akár héjában, akár hámozva. Ekkor van itt az ideje a fagyálló évelő virágok és egynyáriak magjainak gyűjtésére is, amelyek a következő évben is díszítik majd a kertet.
Őszi ültetés
Bár szeptemberben a kertben a szüret dominál, az ősszel történő vetés is ideális időszak. Először is, minden ágyást meg kell kapálni, ásni, gyommentesíteni és trágyázni, hogy felkészüljenek a következő ültetésre. Ezután semmi sem akadályozza meg, hogy elkezdje a retek, téli saláta, spenót, gyökérzöldségek vagy például a fokhagyma ültetését.
Ez az időszak megfelelő a tűlevelűek vagy örökzöld fák ültetésére is. Alaposan öntözze meg a tűlevelűeket, hogy átvészeljék a telet. A lombhullató fákkal még várjon. Az egyetlen, amit ebben az időszakban tehet, az a lyukak előkészítése, hogy jól szellőzőek legyenek. Ahhoz, hogy tavasszal gyönyörűen virágzó kert várjon, ültessen földbe hagymákat, mint a nárciszok, krókuszok, tulipánok és liliomok.
Virágzó virágok
Sok virág most szeptemberben mutatja meg szépségét. Virágzik például a krizantém, a asztrák és a dália, amelyek gyönyörű színekkel és inspiráló ágyásokkal díszítik a kertet. Rendszeresen távolítsa el a elszáradt virágokat, hogy támogassa a további virágzást.
Gyep
Figyeljen a gyepre is, amelyet utoljára nyírjon meg, és töltse fel a kopár helyeket fűmaggal. Használjon speciális trágyát, amely pótolja az összes szükséges tápanyagot. Az ősz folyamán a kertnek szüksége van egy kis vertikutálásra is, amely lehetővé teszi, hogy a gyökerekhez levegő kerüljön.
Felkészülés a hidegre
Ne feledje, hogy az éjszakák és reggelek már hűvösebbek, így néhány növényt be kell takarni. Az érzékenyebb évelőket például levelekkel takarja el, a gyógynövényeknek pedig mulcsot adhat. Néhány olyan növényt, amelyek nagyon érzékenyek a fagyra, valószínűleg be kell hozni a lakásba.
A szeptemberi kert tele van élettel és tevékenységekkel, amelyek ránk várnak. Szüretelni kell az érett gyümölcsöket, karbantartani a ágyásokat, ültetni és felkészíteni a kertet a hideg időszakra. De amikor tavasszal felébred, ismét tele lesz színekkel és élettel.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket