

Szerző: Pavel Frček
18.12.2024
Milyen növények mérgezőek a macskákra és kutyákra?
Sokan, akik házikedvencet tartanak, szeretik a növényeket is, és azok gondozásával örömet szereznek maguknak. Az élő állatvilág és növényzet kétségtelenül gazdagítja és szebbé teszi életünket. Azonban fontos figyelembe venni, hogy az állatok és a növények kombinációjából adódóan veszélyek is felmerülhetnek.
Veszélyek házikedvencek számára?
Macska vs kutya különbség
A macskák és kutyák anyagcseréje és a mérgező növényekkel szembeni érzékenysége némileg eltér, de általánosan elmondható, hogy a macskák érzékenyebbek és „kíváncsibbak” is – olyan helyekre is eljutnak, ahová a kutyák nem tudnak. Az alapvető szabály az, hogy ha egy növény mérgező a macskák számára, akkor valószínűleg a kutyákra is az.
Mérgező növény lenyelése
A növények mérgezése akkor következhet be, ha az állat nem kívánt módon lenyel valamit – szerencsére a legtöbb növény keserű ízű, így nem vonzóak az állatok számára. Azonban előfordulhat, hogy a kisállatunk „megkóstol” egy növényt – ez gyakran előfordul kölyök macskáknál vagy kutyáknál, és ekkor a probléma nagyobb lehet (mivel a sérült állat testsúlya kisebb). Néhány növény esetében a bőrrel vagy a nyálkahártyával való érintkezés is veszélyes lehet. Ne felejtsük el azt sem, hogy a házikedvenceinket is érhetik allergiák, és egy nem mérgező növény is okozhat problémát.
Szobanövények
A legmérgezőbb, tehát legveszélyesebb növények közé tartoznak a szobanövények közül a difenbachia, a monstera, a dracéna, a fikusz, a pothos, a kutyatej (a karácsony közeledtével figyeljünk a karácsonyi csillagokra és a fagyöngyre), a kaktuszok vagy a borostyán. Különösen a kutyák számára veszélyes az aloe vera, mivel komoly emésztési problémákat, például hasmenést és hányást okozhat. A macskák számára különösen veszélyesek (a fent említett növényeken kívül) az orchideák, még akkor is, ha csak kis mennyiséget esznek belőlük. Ezeket a mérgező növényeket a macskák számára jobb, ha otthon nem tartjuk.
Kerti növények
A kertben vigyázni kell a tiszafákkal, oleanderekkel, rododendronokkal, ciklámenekkel és bukszusokkal (ezek bőrirritációt okozhatnak érintkezés esetén). Továbbá a liliomfélék (például a tavaszi ibolya, a jácint, a tulipán, a nárcisz) mérgezőek, nemcsak zöld és virágzó részeik, hanem a hagymáik is, amelyek különösen a macskákat vonzhatják az illatukkal. Legyünk óvatosak a hagymák tárolásával is a pincében vagy a kerti házban, ahová a macskák rendszeresen bejárnak „ellenőrizni” a rágcsálókat!
Vigyázat más mérgező fajtákra is!
Kérjük, ne tekintse a mérgező növények listáját teljesnek – előfordulhat, hogy egy adott növény, amely nem mérgező, problémát okozhat az Ön házikedvencénél, míg más állatoknak nem okoz semmilyen gondot. Itt nem említjük azokat a növényeket, amelyek az emberek számára mérgezőek, de gyakran tartják őket (például a datura, orgona, dísztoboz, csomós boróka, hortenzia), vagy éppen olyan növényeket, amelyek az ember számára fogyasztható zöldségek, mint például a burgonya vagy a paradicsom, amelyek a háziállatok számára halálosak lehetnek. Soha ne adjunk kutyáknak vagy macskáknak hagymát, fokhagymát vagy avokádót!
Mérgezés tünetei
A leggyakoribb mérgezés tünetei közé tartozik a fokozott nyáladzás, hányás, hasmenés, apátia vagy éppen nyugtalanság, légzési problémák, gyors vagy lassú szívverés, valamint a bőrirritációval járó reakciók, például a szőr rágása vagy vakarózás, illetve a szemek, fülek vagy az orr folyása.
Elsősegély mérgezés gyanúja esetén
Ha mérgezés gyanúja merül fel, a legfontosabb a gyors reakció. Az állatot minél előbb el kell juttatni az állatorvoshoz, és mindenképpen vigyük magunkkal azt a növényt is, amely a mérgezést okozta. Soha ne próbáljunk otthoni gyógymódokat alkalmazni, mivel minden növényhez más és más kezelési eljárás szükséges!
További cikkek

16.05.2025
Miért kérődzik a tehén állandóan, és miért nyeli le a kutya a falatokat egyben? Az állatok emésztése nagyító alatt
Elgondolkodtál már azon, miért kérődzik a szarvasmarha órákon át, miközben a kutya szinte rágás nélkül nyeli le az ételt? Ennek oka az eltérő emésztőrendszerükben rejlik. Míg egyes állatoknak egyszerű gyomruk van, mások az evolúció során több gyomorrekesszel, mikrobiális emésztéssel vagy akár kavicsok segítségével alkalmazkodtak. Miben különböznek egymástól az egyes állatcsoportok?
Olvasd el a cikket
15.05.2025
Melyik gyapjúfajtát válasszuk? Összehasonlítás: alpaka, kasmír, merinó és mások
Azt, hogy léteznek különböző juhfajták, valószínűleg mindenki tudja. De azt is tudtad, hogy a gyapjú is sokféle lehet? Nemcsak juhoktól, hanem lámáktól, sőt nyulaktól is nyerhetjük.
Olvasd el a cikket
14.05.2025
Fejési módok és fejőház-típusok
A fejés a tejelő szarvasmarhák tartásának mindennapos része – elvégzésének módjai azonban jelentősen különbözhetnek. A hagyományos kézi fejéstől egészen a modern robotizált rendszerekig minden gazdaság a saját igényeinek és lehetőségeinek megfelelő megoldást választja. Maguk a fejőházak – a fejés helyszínei – is különbözőek lehetnek. Ebben a cikkben áttekintjük a fejés alapvető módjait és a ma használt fejőház-típusokat.
Olvasd el a cikket