Mit csináljunk a kertben télen?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

17.01.2025

Mit csináljunk a kertben télen?

A tél a nyugalom és a regeneráció időszaka, amikor a legtöbb növény és állat aktivitása csökken. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne mit tenni a kertben. Éppen ellenkezőleg, a téli hónapok ideális időszakot kínálnak a tavaszi felkészüléshez és azoknak a munkáknak az elvégzésére, amelyeket a hektikus szezon során elhanyagoltunk.

Gyümölcsfák gondozása

A legtöbb gyümölcsfa télen pihenésre tér. Az extra ágakat ezért már ősszel el kell távolítani. Így a fák energiát takarítanak meg a fagyos időszakra. Egyéb metszést februárra vagy márciusra tervezzünk, amikor az éjszakai hőmérséklet már nem csökken -10°C alá. Ellenkező esetben fennáll a veszélye, hogy a fák számára a metszés inkább árt, mint segít.


Ha a kertjében beteg vagy száraz fákat talál, a téli időszak alkalmas azok kivágására. A fát fűtésre felhasználhatjuk, míg a tuskókat beolthatjuk laskagomba vagy kertészeti csiperkegomba oltóanyagaival. A gombák gyorsan lebontják a fát, így rengeteg munkát spórolhatunk meg a tuskók kiásása helyett, és még finomak is!

Fák ültetése és védelme

Mi a helyzet a téllel és az ültetéssel? Az új fákat még a fagyok előtt kell ültetni, hogy megfelelően gyökeret verhessenek. A téli időszakban pedig öntözzük őket (persze csak akkor, ha nem fagy), mert az új gyökerek hajlamosak kiszáradni.


Az új fáknak történő öntözés mellett a tél az az időszak, amikor a vadak, mint a szarvasok vagy a nyulak, a kertben keresnek táplálékot. Ne felejtsen el megfelelő védelmet biztosítani számukra, akár a törzsek körüli kerítéssel, akár más "elriasztó" módszerekkel, mint például ultrahangos riasztók vagy szagkorlátok.

Fokhagyma ültetése

Ha már ültetésről van szó, a téli időszak elején semmiképp se feledkezzen meg a fokhagymáról. A földbe még a fagyok előtt kell ültetni, tehát november végén vagy december elején. Minél korábban ültetjük a fokhagymát, annál mélyebbre kerülnek a gerezdek, és fordítva.


A fokhagyma nemcsak a kertben ültethető, hanem akár otthon is, virágcserépben vagy balkonládában. Ha az otthoni termesztést választja, ügyeljen a megfelelő helyre. A fokhagymának napsütéses helyre van szüksége, legjobb, ha közvetlenül az ablakpárkányra helyezi. Ezen kívül nyáron a fokhagyma segíthet megvédeni a zavaró rovaroktól, mivel azok nem bírják a fokhagyma illatát!

Téli betakarítás

Tudta, hogy bizonyos zöldségeket karácsonyig is lehet szüretelni? A brüsszeli kel, a vadporcsin, a metélőhagyma vagy a petrezselyem sokkal jobban bírja a telet, mint más növények, így hagyhatjuk a terméseket a földben, amíg el nem fagy, és így még hosszabb ideig friss zöldségeket fogyaszthatunk.


A tél sajnos az az időszak, amikor a kertben nem történik annyi érdekes dolog. Azonban ezt az időt nemcsak pihenésre, hanem a tavaszi felkészülésre is felhasználhatja. Eltervezheti az ültetési tervét, vagy beszerezheti azokat a trágyákat, amelyeket a növények a tavaszi ébredéskor szükségelni fognak.

További cikkek

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

04.02.2025

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

A malacok születésük után nagyon gyorsan nőnek. Ahhoz, hogy ez a folyamat komplikációk nélkül zajlódjon, biztosítani kell számukra a megfelelő tápanyagokat, beleértve a vasat is. A vashiány súlyos következményekkel járhat számukra, ezért a vas pótlása az élet első napjaiban kulcsfontosságú. Ebben a cikkben együtt megmagyarázzuk, hogy miért van így, és milyen módszereket alkalmaznak a vas bevitelére.

Olvasd el a cikket
Struccok tenyésztése

31.01.2025

Struccok tenyésztése

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkozunk strucctenyésztéssel Csehországban. Ezek a lenyűgöző afrikai madarak a világ legnagyobb madarai közé tartoznak. Nemcsak húsuk, tojásaik és tolluk miatt tenyésztik őket, hanem néhányan házi kedvencként is tartják őket. Nézzük meg, hogyan teremthetünk számukra a lehető legjobb életkörülményeket!

Olvasd el a cikket
A máriatövis varázslatos hatásai

30.01.2025

A máriatövis varázslatos hatásai

A máriatövist a növényvilág egy kisebb csodájaként is emlegethetjük. Ez egy lila virágú bogáncs, amelyről nem is gondolnánk, hogy rendkívül jótékony hatással van a májra. Ezt a növényt már több mint 2000 éve használják a gyógyászatban, és napjainkban is fontos összetevője számos májvédő gyógyszernek és étrend-kiegészítőnek (emberek és állatok számára egyaránt).

Olvasd el a cikket