
Mit csinálnak a méhek télen?
Ha eddig úgy gondolta, hogy a méhek télen alszanak, akkor téved! Ezek az apró és hasznos dolgozók valójában egész évben a télre készülnek, amely alatt a kaptárban maradnak életben. Az egyes méhek -5 °C-on elpusztulnak, de a kaptárakban élő méhkolóniák akár -35 °C-ig is képesek túlélni. Hogy néz ki tehát a kaptárakban a téli pihenés?
Hogyan zajlik a felkészülés?
Annak érdekében, hogy megfelelően felkészüljenek a télre, a méhek egész évben virágport és mézet tárolnak a fészkekben. Számunkra, méhészek számára a felkészülés augusztusban kezdődik, amikor a méhek hosszú életű téli nemzedékei megszületnek, amelyeknek a teste olyan zsíros, hogy sikeresen átvészelik a hosszú telet. Ezért szükséges a kolónia ellátása utánpótlással. Ideális az összes szükséges anyagot tartalmazó méz. Ezért körülbelül 15 kg mézet kell a kaptárban hagyni. A maradékot cukoroldat formájában lehet biztosítani (víz/cukor arány a téli tápláláshoz 2:3).
A téli álom nem következik be
Minden méh számára elengedhetetlen, hogy a királynőt megvédje a tél elől. Szárnyaiknak köszönhetően képesek melegen tartani magukat és a királynőt. A méhek a kaptár belsejében a királynő körül egy csomót, egy gömböt alkotnak, amelynek külső oldalán felváltva melegítik magukat a kaptár belsejében. A csomót fokozatosan mozgatják a méhkaptár mentén oda, ahol van utánpótlásuk. Ebben a királynő körüli csoportosulásban képesek a középpontban 20-30 °C körüli, a széleken pedig legalább 10 °C körüli hőmérsékletet fenntartani. Ha a hőmérséklet télen 10 °C fölé emelkedik, a méhek a környező területet kutatják fel, hogy ürítsenek és ürítsék ürülékzacskóikat, ami megakadályozza, hogy a méhek beszennyezzék a méhkaptárt, és csökkenti a betegségek átvitelének kockázatát. Ha a fagyok sokáig tartanak, a méhek ki vannak téve az ürülékből származó fertőzés veszélyének.
És mit tesznek a méhészek?
Ebben az időszakban még a méhészek sem nyugodtak. Fontos, hogy nyugodt környezetet teremtsünk a méhek számára, ezért jó, ha a lehető legkevésbé zavarjuk őket. Még így sem kerülhetik el a kaptárlátogatást, amelynek során össze kell gyűjteni a váladékot, a kaptár alján lévő hulladékot, amelyből a méhész megállapíthatja, hogy a méheknek van-e elegendő tartalékuk. A raj ezután laboratóriumi vizsgálatokra kerül, hogy kiderüljön, a méhcsalád fertőző betegségben, varroatózisban szenved-e. Márciusban kezdődnek az első tavaszi ellenőrzések, amelyek során ellenőrzik, hogy a méheknek van-e elegendő raktára, és szükség esetén etetik őket.
A méhek kifejlesztettek egy olyan mechanizmust, amely lehetővé teszi számukra, hogy túléljék a hosszú és kemény telet. Mivel azonban a mézet elvesszük tőlük, más módon kell pótolnunk azt, hogy elegendő utánpótlást biztosítsunk számukra. Adjunk tehát nekik elegendő táplálékot, hogy a méhcsalád virágozzon, és tavasszal finom mézet adjon.
Ha méhészkedésbe szeretne belevágni, nézze meg méhészeti kellék kínálatunkat, hisszük, hogy mindent megtalál, amire szüksége van.
További cikkek

29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.

27.04.2025
Hogyan tartsunk csincsillát?
A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.
Olvasd el a cikket