Mit ne adjon semmiképpen a kutyájának?
Mindannyian szeretjük őket, és mégsem vesszük észre, hogy ami nekünk jó, nem biztos, hogy nekik is jó. A nem megfelelő táplálék elfogyasztása után a kutya rengeteg problémától szenvedhet. Olvasson tehát figyelmesen, hogy ne kelljen azzal foglalkoznia, hogy kedvencét veszélynek tegye ki.
Sok olyan élelmiszer van, amely mérgező a kutyák számára, itt egy alaplista (sajnos ennél sokkal több veszélyes élelmiszer van a kutyák számára), amit érdemes szem előtt tartania, hogy ne okozzon kárt kedvencének.
Koffein, üdvösség az embereknek, pusztulás a kutyáknak
A koffeint elsősorban a kávéból és a teából ismerjük, de vigyázzunk más, koffeintartalmú élelmiszerekkel is, például a csokoládéval. Ez is tartalmaz egy másik anyagot, a teobromint, amely szívelégtelenséget, legrosszabb esetben pedig halált okozhat. A koffein nagyon veszélyes a kutyákra, ezért ügyeljünk arra, hogy kedvence ne fogyasszon el semmit, amiben benne van.
Avokádó
Ez az étel az utóbbi időben nagyon népszerűvé vált, mivel számunkra nagyon egészséges, de a kutyák számára végzetes következményekkel járhat. Egyes avokádófajták, például a guatemalai avokádó, a kutyák számára veszélyes anyagot, persint tartalmaznak, amely károsíthatja a szívet és a tüdőt, és hasmenést vagy hányást okozhat.
Szőlőbor
Többnyire ízletes a kutyák számára, de sajnos veszélyes is. A szőlőbor minden formában különösen veszélyes az érzékenyebb kutyákra, ahol veseelégtelenséget és halált okozhat, ami 3-4 napos kezeletlen kitettség után bekövetkezhet. Hányás, hasi fájdalom, túlzott ivás és vizelés lehetnek az első tünetek, amelyeket a lenyelés után megfigyelhetünk. Körülbelül 12 óra elteltével a kutya teljesen abbahagyja a vizelést és letargikussá válik.
Diófélék
A dióféléket több okból sem szabad fogyasztani. Először is, a legtöbb kutya allergiás a diófélékre, ami reszketést, légszomjat és lázat okoz. Ezek a tünetek azonban maguktól elmúlnak. Másrészt a diófélék sok zsírt tartalmaznak, ami hasnyálmirigy-gyulladáshoz és gyomorproblémákhoz vezethet. A sózott dióféléket teljesen el kell kerülni, mivel a só mérgező, és nátriumion-mérgezést okoz. Ez aztán hányás, hasmenés, depresszió, láz és görcsök formájában jelentkezik. A legveszélyesebb diófélék a makadámiadió és a mandula.
Hagyma és fokhagyma
Bár ez a két élelmiszer természetes antibiotikumként adható, nem szabad túlzásba vinni az elfogyasztott mennyiséget. A hagyma ajánlott adagja az állat súlyának legfeljebb 0,5%-a. Mind a fokhagyma, mind a hagyma kénes anyagokat tartalmaz, amelyek károsíthatják a vörösvértesteket, az oxigénhordozókat, így a kutyánál alacsony oxigénellátás alakulhat ki. A tünetek közé tartozhatnak emésztési problémák, kiszáradás, étvágytalanság, általános gyengeség és szapora légzés.
Sajnos, ez nem minden.
Sok olyan élelmiszer van, amely nem alkalmas arra, hogy kutyáknak adjuk. Ilyenek például a xilitet tartalmazó édességek és egyéb finomságok, a tejtermékek, az alkohol, a csirkecsontok és az ételmaradékok. Ha kedvence mégis megeszi az említett ételek valamelyikét, figyelje meg őt, és minél hamarabb idézzen elő hányást (a nagyon veszélyes ételek elfogyasztása után). Semmiképpen ne féljünk felkeresni az állatorvost.
Annak érdekében, hogy kedvence egészséges és aktív maradjon, adjon neki jó minőségű eledelt, amelyet táplálékkiegészítőkkel is gazdagíthat, és édességek, gyümölcsök és zöldségek helyett jutalmazza kutyáját kifejezetten kutyák számára kifejlesztett jutalomfalatokkal.
További cikkek
19.11.2024
Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?
Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.
15.11.2024
Ehet-e a kutya csontot?
Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.
13.11.2024
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?
A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?
Olvasd el a cikket