Tojásfajták
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Fürjtojás

A különleges tojások közül a fürjtojás a legkönnyebben elérhető. Ezek a kis, pöttyös tojások körülbelül 11 grammot nyomnak, és 3–5 cm hosszúak. Bár aprók, aránylag nagy sárgájuk van, és rengeteg tápanyagot, valamint antioxidánst tartalmaznak. B-vitaminokban, szelénben, riboflavinban és kolinban gazdagok, valamint kisebb mennyiségben vasat is tartalmaznak.

Főzési idejük rövid – körülbelül 3-4 perc. Vékony héjuk miatt azonban nehezebb megpucolni őket. Főzés után érdemes finoman végiggörgetni őket egy sima felületen, majd óvatosan lehámozni a héjat. Ha kíváncsi vagy, hány fürjtojás felel meg egy tyúktojásnak, akkor az arány nagyjából 4-5 az 1-hez, mérettől függően. Kis méretük miatt kiválóan alkalmasak díszítésre, falatkákhoz vagy mini tükörtojás készítésére – látványosak és különlegesek. Ízük nagyon hasonló a tyúktojáséhoz.

Gyöngytyúktojás

A gyöngytyúktojás igazi ritkaság, a hagyományos boltokban csak elvétve találkozunk vele. Héja rendkívül kemény, emiatt sokkal tovább eltartható, mint a tyúktojás – akár 11 hónapig is kibírja, míg a tyúktojás csak 28 napig.

Méretét tekintve a fürj- és a tyúktojás között helyezkedik el – súlya 20–45 gramm, hossza 5–7 cm. Két gyöngytyúktojás nagyjából egy tyúktojásnak felel meg. Átlagosan 4 percig kell főzni. Héja krémszínű, világosbarna foltokkal, és a vége sokkal hegyesebb, mint a tyúktojásé. A sárgája aránya nagyobb, az íze pedig markánsabb, a gyöngytyúkhúsra emlékeztet – aromás, de lágy. Főzés után krémes állagú, és szinte elolvad a szájban.

Tyúktojás

A tyúktojás igazi klasszikus a konyhában – rengeteg módon felhasználható, a lágy tojástól kezdve az elegáns buggyantott tojáson át számtalan ételhez. Egy időben sokan aggódtak a magas koleszterintartalma miatt, de ma már tudjuk, hogy napi 1-2 tojás teljesen normális és biztonságos a legtöbb ember számára.

Egy tojás súlya általában 50–70 gramm, hossza 5–7 cm. A leggyakoribb a fehér és a barna héjú változat. És vajon miért különbözik a tojások színe? Nem a tyúk tollszíne határozza meg, hanem a füllebeny (az a kis bőrlebeny a fül alatt). A fehér füllebenyű tyúkok fehér tojást, míg a piros vagy sötét füllebenyűek barna tojást tojnak.

Ritkán előfordulhatnak zöldes vagy kékes árnyalatú tojások is. Ezek a héj kialakulásának végén termelődő pigmentek miatt kapják ezt a színt. A vörös pigmentek a vérből, a sárgák az epéből, a zöldes árnyalat pedig a biliverdin nevű anyagból származik, amely szintén az epében található.

Kacsatojás

A kacsatojásokról sokáig azt tartották, hogy gyakran hordozzák a szalmonellát. Ezt a kockázatot azonban megfelelő tárolással és alapos hőkezeléssel könnyen kiküszöbölhetjük. Ideális tárolási hőmérsékletük körülbelül 20 °C.

A kacsatojás nagyobb, mint a tyúktojás – körülbelül 90 grammot nyom, és 7–9 cm hosszú. Emiatt hosszabb főzési időre van szükség, általában 15 percig kell főzni. Nem ajánlott félig lágyra főzni vagy rántottának elkészíteni. Főzés után a sárgája enyhén vöröses árnyalatot kaphat, míg a fehérje kissé kékes lehet. Héja lehet fehér, zöldes vagy krémszínű, a kacsafajtától függően. Ízben hasonlít a tyúktojásra, de intenzívebb és zsírosabb. Az ázsiai konyhában különösen kedvelt, például a híres balut (embrionális fejlődésben lévő tojás) is kacsatojásból készül.

Lúdtojás

A lúdtojás hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a kacsatojás – megfelelő tárolást és alapos főzést igényel. Azonban kevésbé zsíros, viszont az íze markánsan olajosabb.

Tökéletes süteményekhez, mert extra puhaságot és nedvességet ad a tésztának. Egy tojás súlya akár 200 gramm is lehet, hossza pedig 9–11 cm. Nagy mérete miatt legalább 15 percig kell főzni. Fontos azonban tudni, hogy a lúdtojás még nagyobb kockázatot jelenthet a szalmonellafertőzés szempontjából, ezért fokozott figyelmet kell fordítani a higiéniai szabályokra és az elkészítésre.

Strucctojás

A strucctojás igazi óriás – súlya 600 és 1500 gramm között mozog, hossza pedig 18–22 cm. Héja rendkívül kemény, így nem könnyű feltörni – némi ügyességet igényel, vagy akár fúrógépet is használhatunk hozzá.

Egy strucctojás nagyjából húsz tyúktojásnak felel meg. Tápérték szempontjából inkább a fürjtojásokhoz hasonlít – nagy sárgája van, és az íze lágy, kellemes. Főzése hosszabb időt vesz igénybe, általában legalább egy órát. Leggyakrabban sütik, vagy a tartalmát kifújják, és rántottát vagy omlettet készítenek belőle.

További cikkek

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk csincsillát?

27.04.2025

Hogyan tartsunk csincsillát?

A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.

Olvasd el a cikket