Veszélyes az eső a tyúkokra?
A májusi eső kivételes romantikus élményt és kellemes felfrissülést jelenthet. Hogy vannak tollas barátaink? Elbírnak egy cseppet, vagy végleg el kell rejteni őket az eső elől? Mai cikkünkben a csirkék és a csapadékos idő talányát oldjuk meg együtt.
Úgy nézek ki, mint egy "ázott tyúk".
Szinte mindannyian gyakran használjuk az említett hasonlatot. De hogyan is született ez az ötlet? Az etimológusok szerint a kifejezésnek semmi köze a házi csirkéhez, és a ""ázott"" szóból ered, azaz egy mitikus lényből, amely pénzt hoz az embereknek.
A csirkeól helye
A tyúkól megfelelő elhelyezése befolyásolja a csapadékvíz, a biztonság és a környező terület páratartalmának tényezőit. Ideális esetben a tyúkólat egy olyan sarokba helyezze, ahol védve van a heves esőzésektől, de nyáron a tűző naptól is. Nem fog hibázni, ha olyan magasan fekvő helyet választ, ahonnan az esővíz lefolyik.
Felhőszakadás vs. eső
Különbséget kell tenni a kisebb záporok és a heves zivatarok között. Egy enyhe felfrissülés, amely után a nedves tyúk általában azonnal kiszárad, nem jelent gondot, míg egy felhőszakadás veszélyt jelent. A zivatarok és a szakadó eső ellen tágas óvóhellyel védje tyúkjait. Nem csak a tyúk megfázása fenyeget, hanem a repülő tárgyak által okozott sérülés is.
A heves esőzések magukkal hozzák a sárképződést, még a tyúkólakban is. A csirkeürülékkel kevert nedves talaj hozzájárul a különböző betegségeket okozó paraziták jelenlétéhez. Ha a sár néhány óra múlva sem tűnik el, töltse fel a vizes kifutót kaviccsal, homokkal vagy faforgáccsal, vagy készítsen fából ösvényt, amelyen a fiókák bátran hazasétálhatnak.
A dolgok nem olyanok, mint "régen".
Míg a fiatalabb tyúk boldogan szalad ki az eső alatt földigilisztára vadászni, addig az idősebb tyúk inkább csak a tyúkól ablakából figyeli az esőt. A tyúkoknak mindenesetre kellően szigetelt ólban kell lakniuk (lásd a ""Hogyan szigeteljük a tyúkólat"" című cikket), hogy hidegfront esetén legyen hol felmelegedniük, és ne kockáztassák a megfázást.
Szóval a csirkéket zavarja az eső?
Az eső általában nem tekinthető veszélyes elemnek a tyúkok számára, de az intenzitása számít. Esős időben a tyúkok általában megpróbálnak megfelelő menedéket találni, hogy kivárják a csapadékot.De vannak kivételek is, akik élvezhetik a friss sárban való kotorászást és az élelem keresését.
Adjon választási lehetőséget a tyúkoknak. Gondoskodjon arról, hogy a tyúkól nem szivárogjon, és legyen elegendő terület minden egyes bérlő tyúk számára. Egy automata tyúkól ajtóval a baromfi lakóhelye esővédett marad, miközben a tyúkok szabadon elhagyhatják a tyúkólat, amikor csak akarják.
További cikkek
19.11.2024
Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?
Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.
15.11.2024
Ehet-e a kutya csontot?
Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.
13.11.2024
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?
A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?
Olvasd el a cikket