Wyandotten: Szerény tyúk szépségek magas termelékenységgel
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

09.02.2023

Wyandotten: Szerény tyúk szépségek magas termelékenységgel

Kíváncsi, hogyan teheti egy kicsit érdekesebbé az otthoni csirketartást anélkül, hogy különösebb gondjai lennének? Van egy érdekes tippünk az Ön számára – egy olyan fajta, amely természeténél fogva bármilyen fajtához passzol. Mutassuk be a Wyandottákat (néha Wyandotteket is írnak). A wyandották sokféle színben kaphatók, és nagy termelékenység és nyugodt viselkedés jellemzi őket, aminek köszönhetően nem csak más csirkefajtákkal, hanem a termékcsalád más baromfifajtákkal is jól kijönnek.

A fajta származása

A fajta az USA-ból származik, ahol a 19. század közepén kezdett elterjedni. 1883-ban ismerték el, és ugyanebben az évben az első Wyandották elérték Európát. Nevét a Wyandotte törzsről kapta, amelynek tagjai szintén részt vettek tenyésztésében. A fajta rendes képviselői mellett találkozhat törpe rokonaikkal is. Európában, különösen Németországban, Hollandiában és Nagy-Britanniában tenyésztették ki a különböző tollszínű törpe Wyandotte változatokat.

Robusztus test és tollak számtalan módon

A Wyandották meglehetősen robusztus, lekerekített testtel rendelkeznek, amihez hozzájárul a puha, dús és bolyhos tollak, amelyek nem tapadnak túl szorosan a testhez. Rövidebb nyak és farok, kiemelkedő mellek és has, rövid szárnyak széles szárnyakkal és meglehetősen feltűnő rozetta alakú címer a fejen.

A wyandottákat a közepesen nehéz fajták közé sorolják. A kifejlett tyúkok súlya 2,5-3 kilogramm, a kakasok körülbelül fél kilogrammal nehezebbek. A törpe változat esetében a tyúkok megközelítőleg 1 kilogramm, a kakasok pedig 1,2 kilogrammot nyomnak.

A fajta sokféle színű tollat ​​visel. A tyúk tollazata lehet fehér, sárga, fekete, kék, piros vagy ezüst. Lehetnek egyszínűek, foltosak vagy csíkosak. Összességében körülbelül három tucat elismert színváltozat létezik a wyandottákról. A lábak és a csőr azonban mindig sárga, függetlenül a tollak színétől.

Kombinált hasznosság

A wyandottákat tojásra és húsra is tenyésztik. Az éves kuplung optimális körülmények között eléri a 180 darab körülbelül 55-60 gramm tömegű tojást, a törpe wyandották éves tengelykapcsolója legfeljebb 120 darab körülbelül 40 gramm tömegű tojás. A tojások héja a krémtől a világosbarnán át a sötétbarnáig terjedhet a fajta klasszikus változatában, amit a tyúk színe határoz meg. A törpe változat tojásainak héja világosbarna vagy enyhén rózsaszín színű.

Egyszerű tenyésztés

Ahogy a bevezetőben már említettük, a Wyandottes könnyen beilleszkedik bármely fajtába. Alacsony vérmérsékletből adódó nyugalmuk a többi baromfival szembeni tolerancia garanciája, így nem kell megijedni attól, hogy más csirkékkel, libákkal vagy kacsákkal együtt kiengedjük a kertbe. Barátságosak, szelídek és megbízhatóak. Nem repülnek jól, így nem fognak csak úgy átszaladni a kerítésen, még akkor sem, ha valami felzaklatja őket. Még egy kisebb kifutó is elég nekik, de természetesen egy nagy füves kifutót sem vetnek meg. A tenyésztés igénytelensége rávilágít arra, hogy nem igényelnek különleges bánásmódot a takarmányozás terén.

A Wyandotte tyúkokra jellemző az erős anyai ösztön. Így gondoskodhatnak a tojásokról az utódok kikeléséig, és ezt követően a csirkékről is. Ezért ideális választás, ha természetes tenyésztésre keres tyúkot.

További cikkek

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk csincsillát?

27.04.2025

Hogyan tartsunk csincsillát?

A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.

Olvasd el a cikket