Állatterápia
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

09.12.2024

Állatterápia

Az állatokat nemcsak gazdasági célokra vagy házikedvencként tarthatjuk, hanem sok közülük ma már terápiás célokra is használatos. Számos kutatás bizonyította az állatok jelenlétének kedvező hatását az emberi mentális és fizikai egészségre. Az állatterápia vagy állati terápia hatásai nagyon változatosak, és attól függnek, hogy melyik állat segít éppen abban, hogy jobban érezzük magunkat.

Kutya-terápia

Az állatterápia leggyakoribb és legismertebb ágát a canisterápia vagy kutyaterápia jelenti, amely a kutyák emberi egészségre és jólétre gyakorolt pozitív hatását használja ki. A legegyszerűbb formája igazából az, amikor otthon tartjuk a kutyánkat. A kutyatulajdonosok jobb fizikai állapotban vannak a kutyájukkal tett rendszeres séták révén. A friss levegőn végzett mozgás hozzájárul az elhízás, a szívroham, a cukorbetegség és egyéb civilizációs betegségek kockázatának csökkentéséhez, amelyek szorosan összefüggenek a mozgáshiánnyal. Továbbá kiderült, hogy a kutyák jelenléte csökkenti a stresszhormonok szintjét, miközben növeli az endorfinok, oxitocin és dopamin szintjét.


A speciálisan kiképzett canisterápiás kutyák széles körben alkalmazhatók – iskolákban segítenek a gyerekeknek megérteni a kutyák viselkedését és elkerülni a kutyák támadását, segítenek a mentális vagy érzékszervi fogyatékossággal élő gyerekeknek és felnőtteknek, jelentősen javíthatják a depresszióval küzdő emberek mentális egészségét, és örömet okoznak az idősebb embereknek, akik magányt, elhagyatottságot vagy az élet értelmének elvesztését érzik. A nagyobb kutyafajták jelenléte és testhőmérséklete támogató hatással bírhat a mozgásszervi rehabilitáció során is.

Macska-terápia

Bár kevésbé elterjedt, de szintén nagyon hasznos a macskaterápia, vagyis a macskák segítségével végzett terápia. A macskák esetében különösen fontos, hogy megfelelő állatot válasszunk, amelynek a személyisége alkalmas erre a feladatra. A macskák hajlamosak lehetnek arra, hogy nehezen létesítenek kapcsolatot idegenekkel, nem kedvelik az utazást és a környezetváltozást, és ha megijednek vagy stresszelnek, előre nem látható módon reagálhatnak. Azonban ha olyan macskát találunk, aki élvezi ezt a tevékenységet, akkor a macskaterápia rendkívül kellemes és hasznos lehet. A terápiás macska jelenléte csökkenti a stresszt, elősegíti a relaxációt, csökkenti a vérnyomást, melegíti a fájó területeket, és a macskák dorombolása vibrációikkal segíthet a szövetek és csontok gyógyulási folyamatainak elindításában (ezt a macskák akkor használják, ha ők maguk sérültek vagy betegek). A macskaterápiát sikeresen alkalmazzák beteg gyermekeknél és idősebb embereknél otthonokban vagy intézményi ellátásban.

Lovas terápia

Különösen a mozgásszervi rehabilitáció során, különböző fogyatékossággal született gyermekek esetében, vagy akár gerincsérülés után, nemcsak nálunk, hanem külföldön is sikeresen alkalmazzák a hipoterápiát (ez nem csupán lovaglást jelent, ahogyan elsőre tűnhet). Valójában ebben a terápiában a ló teljes testmozgását alkalmazzák. A hipoterápiában speciálisan kiképzett lovakat vagy pónikat használnak, amelyeknek teljesen nyugodtnak kell lenniük, könnyen kezelhetőknek, és nem mutathatnak semmilyen agresszivitást vagy impulzivitást. Ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor ez a fajta állatterápia biztonságos, rendkívül hatékony, és eredményei gyakran meglepőek. A lovakat depressziós, fóbiás vagy viselkedési zavarokkal küzdő gyermekek és felnőttek is használják. Még a jelenlétük is segít a mentális problémákkal küzdőknek, és külföldi kutatások igazolták, hogy ezen állatok terápiája összehasonlítható hatékonyságú a gyógyszeres kezeléssel.

Egyéb állatok és terápia?

Viszonylag kevésbé elterjedtek a más állatokkal végzett terápiák, mint a kecskék, rágcsálók, görények vagy madarak használata. Ezek a terápiák még nem rendelkeznek kidolgozott módszertannal, de úgy tűnik, hogy szinte bármely állat jelenléte, amelyet a kliens nem fél, fizikai és mentális előnyöket hozhat. A házikedvencet tartó emberek mindezt bizonyára megerősíthetik, és a háziállatok szeretete és gondoskodása mindent kárpótol, amit adunk nekik!

További cikkek

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

30.04.2025

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.

Olvasd el a cikket
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket