Hány tojást tojik egy tyúk egy évben?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

22.07.2024

Hány tojást tojik egy tyúk egy évben?

A tojások szerves részét képezik étrendünknek. Nem csoda, hogy a tyúkok az egyik leggyakrabban tartott háziállatfajta. El tudja képzelni, hogyan keletkezik egy tojás és mi mindent foglal magában? Hogyan zajlik a tojásrakás a tyúkoknál, és hány ilyen tojást képesek évente adni nekünk, alább megtudhatja. Ha Önt nem érdekli a csibe fejlődése a tojásban, tyúkokat kakas nélkül is tarthat, bár a kakas nagyon fontos védelmező és megtermékenyítő szerepet tölt be.

A tojás képződése tyúkoknál

Hogyan zajlik a tojásképződés tyúkoknál? A tojás képződése a petefészekben kezdődik, ahol a sárgája kialakul, és a tojás fejlődik. Amikor a tojás éretté válik, kiürül a petefészből, majd tojásvájon halad át, ahol fehérjevel és héjjal borítják be. Itt, ha párosodás történt, a tojás megtermékenyül. A tojás ezután a méh felé halad, majd a kloákon keresztül jut ki. Az egész folyamat körülbelül 24-26 órát vesz igénybe egy tojásra. A héj kialakítása a tojásvájban történik meg legtöbb időt igénybe véve, 15-18 óráig

Tojástermelési ciklus

Hány naponta tojik a tyúk? A tojástermelés ciklusa, azaz az időszak, amikor a tyúk tojást tojik, fajtától, korától, táplálkozásától és környezetétől függően változik. Általában az első évben a tyúkok a legtöbb tojást rakják, az életkor előrehaladtával azonban termelésük csökkenni kezdhet. Mikor raknak a tyúkok? Leggyakrabban reggel 9 óra körül, de a tojásrakás napi időtartama 5 és 15 óra között van.

Tyúkok- éves tojástermelés

Hány tojást tojik egy tyúk? Az ipari baromfitartásban a tyúkok átlagos tojástermelése az élet első éveiben elérheti a 250-300 tojást évente. Azonban az életkor előrehaladtával csökkenhet a tojásprodukció. Ezek a számok természetesen változhatnak fajtától, genetikától, korától és a tyúkok gondozásától függően.

Fontos azonban figyelembe venni nemcsak a tojások mennyiségét, hanem minőségüket is. Minőségi táplálkozás, gondozás, higiénia és tartási körülmények játszanak kulcsszerepet a megfelelően fejlett tojások biztosításában.

Tyúkok fajtái a tojástermelésük szerint

Ha a legnagyobb tojástermelésű fajtát keresi, akkor a hibrid típusok lesznek Önnek ideálisak. Ezeket maximális tojástermelésre tenyésztették - évente akár több mint 300 tojást is képesek tojni.

Körülbelül 250 tojást tojnak évente a Leghorn és Sussex fajták, míg a Plymouth Rock fajta körülbelül 200 tojást termel, ami kiváló húsminősége miatt kárpótolja a termelésben mutatkozó visszaesésért. További információkat ezekről a fajtákról megtalálhat a "Tojótyúkok: Mely fajtáknak van a legtöbb tojáshozamuk" című cikkünkben.

A tojás fontos élelmiszerforrás számunkra, ezért a végső termék minőségére kell gondolni. Gondoskodjon arról, hogy a tyúkok kényelmesen és egészségesen tartassanak. És bár a tojástermelés változékony lehet, sok tényezőt, amelyeket nagyban befolyásolhat, az Ön irányítása alatt állnak.

További cikkek

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk csincsillát?

27.04.2025

Hogyan tartsunk csincsillát?

A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.

Olvasd el a cikket