Hogyan gondoskodjunk a tyúkokról, hogy gond nélkül átvészeljék a telet?

Szerző: Juraj Korim

23.10.2023

Hogyan gondoskodjunk a tyúkokról, hogy gond nélkül átvészeljék a telet?

Ha azt szeretné, hogy tyúkjai sértetlenül vészeljék át a telet, akkor ősszel figyeljen oda a megfelelő előkészületekre és a hideg napok alatt szükséges utógondozásra. Ez egy nagyon megterhelő időszak a tyúkok számára. Könnyítse meg tehát a dolgukat, és segítse őket azzal, amire szükségük van.

A tyúkól előkészítése

A tyúkól hideghez és a szélhez való alkalmazkodása alapvető fontosságú. Minden a tél előtt kezdődik, amikor az első teendő a tyúkól, az itatók, az etetők és az ülőrudak megtisztítása és fertőtlenítése. Mivel az élősködők a meleg és nedves ketrecben szaporodnak, érdemes a fertőzés megelőzése érdekében atkairtóval védekezni. Használhatunk vízből és ecetből készült házi készítésű oldatot is.


Ezután nézze meg a tyúkól állapotát. Ha bárhol hibát talál, javítsa ki, a megfelelő szigetelés elengedhetetlen. A hideg évszakban a belső hőmérsékletnek 15-20 °C körül kell lennie, ezért szigetelnie kell a tyúkólat (használjon polisztirolt, gyapjút vagy szalmát), vagy kerámialámpákkal vagy infravörös lámpákkal kell fűtenie. A padlót szalmával vagy faforgáccsal kell szigetelni. Ez különösen igaz azokra a tenyésztőkre, akik távoli helyen élnek, ahol a tél keményebb, mint a városban.


Ne feledkezzünk meg a rendszeres takarításról, amelynek ebben az időszakban legalább hetente egyszer meg kell történnie. Ennek egyszerű oka van, mivel a tyúkok sok időt töltenek a ketrecben, a legtöbb ürülék ott lesz. Az ürülék gyorsan lebomlik és nitrogént bocsát ki, ami szagot és kockázatos nedvességet eredményez. Ezért természetesen rendszeresen szellőztetni is kell. A belső relatív páratartalomnak 50-70 % körül kell lennie.


Ahhoz, hogy a tyúk továbbra is napi egy tojást tojjon, körülbelül 12 óra fényre van szüksége. Hogyan lehet ezt télen megoldani? Egyszerűen kapcsolja fel a fényt ideális esetben 2-3 órával reggel, hajnal előtt. Ne aggódjon, nem kell felkelni. A fényt időzítővel is szabályozhatja.

Mi a helyzet a karámmal?

Biztosan nem kell aggódnia amiatt, hogy télen kiengedi a csirkéit. Ha a hőmérséklet nem csökken -10°C alá, akkor szívesen körülnéznek. Ennél hidegebb hőmérsékleten azonban a legjobb, ha bent tartja őket. Ha hó van a karámban, valószínűleg egyikük sem lesz túl lelkes, de ha eltakarítja a havat, akkor nagy kedvvel mennek ki.

Víz, mindennek az alapja

Egész évben gondoskodjunk tiszta, friss vízről, és ez télen sem változik. Azonban minden nap ellenőrizni és cserélni kell, mert megfagyhat. Ez elkerülhető, ha az itatók alatt fűtőlemezeket használunk a víz hőmérsékletének fenntartására.

A takarmányadagnak magasabbnak kell lennie

Télen számoljon azzal, hogy a tyúkoknak nagyobb az energiafelhasználásuk a testhőmérséklet fenntartásához, ezért a takarmányadagot körülbelül 10%-kal meg kell emelni a nyárihoz képest. Adjunk egy kis pluszt a takarmánykeverékhez, mivel télen a szabadban nem kapják meg azt, amire szükségük van. Választhat például kukoricát vagy napraforgót, amelyek gazdag energiaforrások. Természetesen ásványi anyagokat és szénát (lehetőleg szárított csalánt vagy szárított lucernát) is tartalmaznia kell, és burgonyát, búzát vagy zabpelyhet is tehet bele.

Vigyázat!

Ha a tyúkok tartós fagynak és nedvességnek vannak kitéve, fennáll a tarajuk és a lebenyek fagyási veszélye. Kenje be őket naponta vazelinnel, indulónnal vagy zsiradékkal.


A tiszta és szigetelt ól, a friss víz és a megnövelt takarmányadag a legfontosabb szempontok, amelyeket minden baromfitenyésztőnek minden télen szem előtt kell tartania és hűségesen be kell tartania. Az eredmény egészséges és boldog tyúkok lesznek.

További cikkek

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

19.11.2024

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.

Olvasd el a cikket
Ehet-e a kutya csontot?

15.11.2024

Ehet-e a kutya csontot?

Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.

Olvasd el a cikket
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

13.11.2024

Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?

Olvasd el a cikket

Iratkozzon fel hírlevelünkre

... és értesüljön a nagyszerű újdonságokról