Hogyan készítsünk saját kecske- és juhsajtot?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

28.05.2024

Hogyan készítsünk saját kecske- és juhsajtot?

Egy korábbi cikkünkben "Tényleg olyan jók a kecske- és juhsajtok, mint amilyenek állítólag" címmel arról írtunk, hogy a kecske- és juhsajtok ára adó a tagadhatatlan előnyeikre. De ha Ön juh- vagy kecsketenyésztő, nem kell aggódnia emiatt a kérdés miatt. Egyedülálló lehetősége van arra, hogy saját maga készítse el a sajtját, ami otthon pillanatok alatt porosodni fog. Hogyan készítsünk házi sajtot tejből?

A tej kiválasztása

A sajtkészítésnek nem kell bonyolultnak lennie. A kecskesajt készítéséhez, akárcsak a juhsajt készítéséhez, a megfelelő tej kiválasztása szükséges, amelynek frissnek és szennyeződésektől mentesnek kell lennie. Számoljon azzal, hogy 8 liter juh- vagy kecsketejből 1 kg sajt készül.

Pasztőrözés

A házi sajtkészítés ezen lépése a tej kezelését jelenti a mikroorganizmusok eltávolítása érdekében. Vannak azonban pasztőrözetlen sajtok is, mint például a parmezán, amelyeknek kifejezetten jellegzetes íze van.


A tej felmelegítéséhez használjon speciális pasztőrözőt, de vészhelyzetben egy nagy konyhai edény is megteszi. A tejet állandó 72 °C-ra melegítsük fel - ügyeljünk arra, hogy a tej ne forrjon fel. Ezután hagyja állni a tejet kb. fél órán át, és hagyja lehűlni 33-34 °C-ra - ezt hőmérővel ellenőrizze.


Tejkultúrák és tejsavó

Az egyik legfontosabb lépés a mezofil kultúra hozzáadása, amely befolyásolja az élelmiszer végső érését és állagát. Hagyjuk a kultúrát még legalább 30 percig hatni.


Amint a hasznos baktériumok elszaporodtak, adjon a félkész termékhez megfelelő mennyiségű tejsavót. Az alvadási folyamat, vagyis a tejfehérje megalvadása sűrűbb állagot eredményez.

Formázás

Ha lehetséges, a keletkezett aludttejet keverje össze egy sajtárpa segítségével, vagy vágja fel és csepegtesse le. Miután a felesleges savót leválasztottuk, és csak a szilárd túró maradt, következhet a formázás. Itt kapja meg a sajt a végső formáját, ami az érlelés folyamatát is befolyásolja.


Sózás és érlelés

A kész sajtot sózzák, hogy megfelelő ízt adjanak neki és tartósítsák. A sózás felületesen vagy sós lében történik.


Ez már az Ön belátásától függ. Ha friss kecske- és juhsajtot szeretne, gyakorlatilag készen van, már csak megfelelően kell tárolni. A kemény kecske- és juhsajtra egy ideig várnia kell, mivel az érlelés több hónapig tart, és optimális hőmérsékletet és páratartalmat igényel.


A sajt pedig készen van

Úgy gondoljuk, hogy mind a lágy, mind a kemény sajtok esetében el lesz ragadtatva az eredménytől. Az is jó érzés lesz, hogy a sajtkészítés minden apró lépésébe beleszólhatott.

További cikkek

Hogyan etessük a sertéseket?

01.07.2025

Hogyan etessük a sertéseket?

A sertések a kevésbé igényes haszonállatok közé tartoznak, de esetükben is igaz, hogy a takarmány minősége jelentősen befolyásolja a növekedést, az egészséget és a hasznosítást. Akár malacokat, kocákat vagy hízósertéseket tartasz, a megfelelően összeállított takarmányadag és a tiszta ivóvíz elegendő mennyisége elengedhetetlen. Ebben a cikkben a háztáji sertéstartás legfontosabb etetési alapelveit vesszük sorra.

Olvasd el a cikket
Sajtfajták és származási helyük

24.06.2025

Sajtfajták és származási helyük

A sajt nem csupán egy szelet eidami a kenyéren. A világon több százféle sajt létezik – penészes, kemény, friss, nyújtott... Minden régiónak megvan a maga jellegzetes sajtja, amely tükrözi a helyi hagyományokat és ízlést. Nézzük meg, honnan származnak egyes híres sajtok.

Olvasd el a cikket
Álmodnak az állatok?

23.06.2025

Álmodnak az állatok?

Talán már te is észrevetted, hogy kedvenc háziállatod alvás közben néha rángatja a lábait, mozgatja a szemeit vagy különféle hangokat ad ki. Vajon ez azt jelenti, hogy álmodik? Vagy csupán véletlenszerű izomrángásokról van szó? Ebből a cikkből megtudhatod.

Olvasd el a cikket