
Hogyan lehet a tyúkok tenyésztését a tavaszhoz igazítani?
Az évnek ez az az időszaka, amikor a természet új élettel ébred, ezért itt az ideje, hogy felkészítsük tyúkjainkat a tavaszra. A tyúkok megfelelő gondozása még ebben az időszakban is hatással lehet a tyúkok egészségére, tojástermelésére és általános elégedettségére. Mire figyeljünk és mit ne felejtsünk el a felkészülés során?
A tyúkól kitakarítása
A tavaszi takarítás elengedhetetlen, ezért szenteljen neki sok figyelmet. A tyúkok a tél folyamán többnyire a ketrecben tartózkodtak, ezért alaposan ki kell takarítani a környezetet. Cserélje ki az almot, tisztítsa meg a tyúkok tartási helyét, tisztítsa meg az ülőrudakat, és ellenőrizze az ólat az esetleges javítások miatt. Az itatók, etetők szintén tisztításra és fertőtlenítésre szorulnak. Csak tegye őket fertőtlenítőszeres forró vízbe, majd hagyja őket alaposan megszáradni. Az egész tyúkólat is fertőtleníthetjük. A tyúkól tisztításáról bővebben a "A tyúkól tisztítása és fertőtlenítése" című cikkben olvashat.
Védekezés a változó időjárás ellen
A tavaszi időszakban nem lepődünk meg a jellemzően változékony időjáráson. Még akkor sem ritka a reggeli fagy, amikor a télnek látszólag vége. És hogyan viszonyulnak a tyúkok az időjárás változásokhoz? Fel kell készíteni őket ezekre a változásokra, és biztosítani kell számukra a megfelelő védelmet az eső, a szél és a már említett hideg ellen. Gondoskodjon arról is, hogy a környezetük jól szigetelt legyen. A csibéket különösen tartsa melegen, mivel az első hetekben nagyon érzékenyek.
Takarmányozás
A tavasz beköszöntével a tyúkok igényei megváltoznak. Változások következnek be a táplálkozásban is, amelyet ki kell alakítani. A hőmérséklet emelkedésével járó kiszáradás elkerülése érdekében szükség lehet a rendelkezésre bocsátott víz mennyiségének növelésére. Ugyanakkor célszerű a takarmány összetételét úgy módosítani, hogy az nagyobb arányban tartalmazzon fehérjét és kalciumot. Ezek a tápanyagok támogatják a tojástermelést és a tyúkok általános életerejét. A természetes táplálék, mint például a bogarak, férgek és a tyúkok számára alkalmas növények, mint például a pitypang és a zöld fű, szintén kezdenek megjelenni a tartási helyeken. Ha többet szeretne megtudni az étrendváltoztatásról, olvassa el "Szükségük van-e a tyúkoknak tavasszal étrendváltoztatásra?" című cikkünket.
Gondozás
A paraziták, amelyek előszeretettel telepednek meg a tyúkok otthonában vagy a tollazatukban, szintén életre kelnek. A beporzás természetes megelőzésként szolgál a tyúkoknál a paraziták ellen. Biztosítsunk tehát nekik megfelelő helyet, ahol tisztán tarthatják a tollazatukat.
A tél után ellenőrizze tyúkjai általános egészségi állapotát. Ellenőrizze, hogy mentesek-e a fent említett parazitáktól, vagy betegség vagy sérülés jeleit mutatják-e. Ha igen, gyorsan cselekedjen, hogy minimalizálja a fertőzések terjedésének kockázatát.
Felkészülés a keltetésre
A csibék kikelése is ehhez az időszakhoz kapcsolódik. Készítsen elő megfelelő fészkelőhelyeket, és biztosítsa a sikeres keléshez szükséges feltételeket.
A tavasz új életenergiát és új kihívásokat hoz. Ebben az évszakban elengedhetetlen a tyúkok és elhelyezésük átalakítása, hogy biztosítsuk egészségüket, jólétüket és tojástermelésüket. Ha jól gondoskodik a baromfiról, akkor gondoskodhat arról, hogy azok jól fejlődjenek, és maximális hasznot és örömet szerezzenek Önnek.
További cikkek

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket
24.03.2025
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.
Olvasd el a cikket