Hogyan neveljünk húscsirkét - Gyakorlati tippek kezdőknek
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

13.07.2022

Hogyan neveljünk húscsirkét - Gyakorlati tippek kezdőknek

Ha a csirkét főként a húsa miatt szeretnénk tartani, a húscsirkék nevelése érdekes lehetőség lehet az Ön számára. Arra gondol, hogy húscsirkéket is bevonjon a termelésébe, de nincs tapasztalata velük? Hasznos tippeket találsz kezdőknek, amelyeket elkészítettünk neked.

Mik azok a brojlerek

Kezdésként érdemes röviden megemlíteni a brojlerek jellemzőit. A brojler egy általános kifejezés olyan állatfajtára, amely a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban termel. Leggyakrabban baromfinál, különösen tyúkoknál és csirkéknél használják. Ez azonban nem egy teljes fajta, mivel a brojler nem tojik, ahogy azt más fajtáknál megszokhattuk. És ez az oka annak, hogy a brojlerek nem tenyészthetőek házilag, így meg kell őket vásárolni. A brojlerek születésének hátterében egy speciális keresztezési folyamat áll.

Hogyan kezdjük

Ha úgy dönt, hogy brojlert vásárol a háztartásának, először fel kell készülnie a nevelésére. Ez különösen igaz, ha még nincs csirkéje vagy más baromfija.

A környezet előkészítése

Mielőtt hazahozná a csirkéket, megfelelő környezetet kell előkészítenie számukra. A tartási hely méretének meg kell felelnie a tartani kívánt csirkék számának. A szűk hely megakadályozza, hogy szabadon mozogjanak, ami befolyásolja viselkedésüket. Ha hagyja, hogy elegendő fűvel rendelkező kifutóban futhassanak, az pozitív hatással lesz a hús minőségére.

Ne feledje, hogy a néhány napos fiatal csibék könnyen megfázhatnak, ezért kellően meleg környezetet kell biztosítani számukra. Valószínűleg extra hőt kell biztosítania számukra, például infravörös fűtőberendezéssel. A megfelelő hőmérsékletet a csibék viselkedése alapján határozhatja meg. Ha továbbra is a hőforrás közelében ülnek, vagy összebújnak, akkor magasabb hőmérsékletre van szükségük. Ezzel szemben, ha távol maradnak a hőforrástól, csökkentse egy kicsit a hőmérsékletet. Kezdetben stabil, 25-30 °C hőmérséklet megfelelő, amelynek igénye a növekedéssel fokozatosan csökken. A száraz alom is hozzájárul a brojlerek kényelméhez, és megakadályozza a lábuk meghűlését. Ideális a szalma vagy a fűrészpor.

Brojler vásárlás

Mindezek után végre eljött a vásárlás ideje. Ezen a ponton választhat: vagy vásároljon néhány napos csirkét, amelyet maga is felhizlalhat, vagy nagyobb csirkéket vásárol etetésre.

Az otthoni nevelésben általában a fiatal csibéket részesítik előnyben, ami szintén lényegesen szélesebb körnek felel meg. A fiatal fiókákat már egynapos koruktól eladják, míg a legnagyobb hízócsibék általában két-három hetesek, legfeljebb négyhetesek. Ennek jó oka van – a házi csirke húsának jobb íze lesz. Feltéve persze, ha megfelelően gondoskodik a csirkékről. Ráadásul, ha tudja, mivel eteti a csirkéket, jobban bízik a hús minőségében.

Táplálás

Amint hazahozza a csirkéket, nyilvánvalóan el kell kezdenie etetni őket. Állandó hozzáférést kell biztosítani számukra a friss tiszta vízhez. Ideális esetben öntözőt használjon vízforrásként, hogy megakadályozza a víz szennyeződését, és hogy a víz minőségét tovább megőrizze anélkül, hogy gyakran cserélni kellene. Ráadásul a kis fiókák nem fulladhatnak meg benne, ellentétben a mélytállal. A vizet azonban célszerű rendszeresen cserélni, hogy minél frissebb legyen.

Természetesen nem szabad megfeledkezni az etetésről sem, ami különösen fontos a brojlerek számára. A leggyorsabb növekedést a speciális takarmánykeverékek garantálják a megfelelő tápanyagokkal, ásványi anyagokkal, vitaminokkal és aminosavakkal. Ezeket a takarmánykeverékeket BR1-nek (3 hetes korig), BR2-nek (3-5 hetes korig) és BR3-nak (5 hetes kortól) hívják. A takarmánykeverék kiegészítéseként adhat csibéknek friss csalánt, burgonyát és gabonaféléket, például búzát.

Két hónap múlva kész

A brojlerek körülbelül 6-8 hét után érik el a vágósúlyt. Ez azonban számos tényezőtől függ, különösen attól, hogy milyen mennyiségű takarmányt adsz nekik – minden növekedési kilogrammhoz körülbelül 1,6 kilogramm takarmány szükséges. Jelenleg a brojlereket általában 2 kilogramm körüli súlyig hizlalják, de még ennél is többre lehet őket hizlalni, egyes gazdaságok vágósúlya körülbelül 3 kilogramm.

További cikkek

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

30.04.2025

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.

Olvasd el a cikket
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket