Hogyan tanítsuk meg a csirkéket a tyúkólba menni

Szerző: Juraj Korim

30.10.2023

Hogyan tanítsuk meg a csirkéket a tyúkólba menni

Új csirkéket hozott haza, és nem tudja, hogyan tanítsa meg őket arra, hogy a tyúkólba menjenek? Vannak különböző mítoszok, miszerint három napig kell bezárni őket a ketrecbe, és kész. Erre azonban nincs szükség, és általában nem is ajánlott. A tyúkok nagyon intelligensek, és tudják, mi a legjobb nekik. Tehát csak annyit kell tennie, hogy néhány alkalommal mindent megmutat nekik, jól előkészíti a tyúkólat, és máris kész. Jöjjön velünk, és nézze meg, hogyan tanítsa meg tyúkjait a tyúkól befogadására.

A jó előkészítés a kulcs

Ne halogassa, és jól készítse elő a tyúkok otthonát, mielőtt megveszi őket. Később értékelni fogják a biztonságos és kényelmes helyet, és szívesen fognak oda visszajárni. A tyúkól védett helyként szolgál, ahová egyetlen ragadozó sem tud beosonni, ezért győződjön meg róla, hogy biztonságos, csakúgy, mint a tyúkól körüli kifutó.

Mi a teendő szállítás után?

Érkezéskor mutassa meg a tyúkoknak az otthonukat, és helyezze át őket a ketrecbe. A bőséges víz és élelem elengedhetetlen. Ezt az elemet nem szabad elhanyagolni, mivel ez segít nekik az új környezethez való hozzászokásban. Egy napra a ketrecben hagyhatja őket, hogy megismerjék a biztonságos helyüket. Lehet, hogy eleinte nem akarnak felmászni a kakasülőre, mivel az ismeretlen számukra, de fokozatosan egyre természetesebbnek fogják találni. Másnap reggel nyissa ki az ólat, és hagyja, hogy a tyúkok maguk döntsék el, mikor akarják felfedezni a környezetüket. És hogyan tanítsuk meg a tyúkoknak hogy este bemenjenek a tyúkólba? Tulajdonképpen egyáltalán nem szükséges, alkonyatkor már lassan maguk is felsorakoznak a tyúkólban, amelyet már az otthonuknak tekintenek.

Soha nem fogják hiányolni az ételt.

Ha már kiengedte a tyúkjait a tágabb környezetbe, és vissza kell hajtania őket, az gyakran egy kicsit macerás. Hogyan tanítsuk tyúkjainkat a ketrecükbe visszamenni, amikor nagyon élvezik a nagy területen való legeltetést? Ráveheti őket, hogy falatozzanak. Készítsen nekik jutalomfalatokat, hogy megmutassa nekik, és bízzon abban, hogy nem fognak Ön után futni. Remek jutalomfalat például a tészta vagy a búza. Idővel megszokják a puszta hangot, amit például egy konzerv gabona okoz, és ez egyértelmű jelzés lesz számukra. Ugyanakkor soha ne legyen hiány vízből és takarmányból közvetlenül a ketrecben vagy annak közelében. A tyúkoknak egész nap hozzáféréssel kell rendelkezniük ehhez a területhez.

És mi van, ha ez nem működik?

Sok oka lehet annak, hogy egy tyúk nem megy vissza a ketrecbe, és a cikkünk arról, hogyan tanítsuk meg a tyúkokat a ketrecbe menni, látszólag hiábavalónak tűnik. Legtöbbször azért, mert a tyúknak hiányzik valami, vagy nem érzi magát biztonságban. Lehet, hogy megijesztette egy vadállat, paraziták miatt aggódik a tyúkólban, vagy más tyúkok zaklatják. Figyelje meg a viselkedését, és ha szükséges, ne habozzon felkeresni az állatorvost. 

És ez minden

Általában a tyúkok elég okosak ahhoz, hogy maguktól megtalálják az utat a biztonságos otthonukba. Az Ön feladata, hogy a megfelelő irányba terelje őket, és jó körülményeket teremtsen nekik. Szóval hajrá!

További cikkek

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

30.04.2025

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.

Olvasd el a cikket
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket