

Szerző: Pavel Frček
25.02.2025
Hogyan tartsunk galambokat?
Sokan a galambokat inkább zavaró és kellemetlen madaraknak tartják, amelyek városaink utcáin kóborolnak, gyakran ápolatlanul néznek ki, és azt a benyomást keltik, mintha minden létező betegséget terjesztenének. Néhányan még undorodnak is tőlük, vagy félnek tőlük. Mintha elfelejtettük volna, hogy a múltban a postagalambok nélkülözhetetlenek voltak a kommunikációban, a galambfiókák és a kifejlett egyedek pedig az étrend szerves részét képezték – nemcsak az uralkodói udvarokban – és a galamb a béke és a remény jelképe volt.
Manapság a galambtenyésztés nem tartozik a legelterjedtebb állattartási ágazatok közé, de ez a háziasított madár sokoldalúan hasznosítható, és a megfelelő tartási körülmények között örömet és hasznot hozhat gazdáinak.
A galambtenyésztés céljai
A galambokat elsősorban húsukért tenyésztik, de díszmadárként kiállítási célokra is népszerűek. Továbbra is nagy népszerűségnek örvend a sport- és postagalambászat is, amely ezeknek a madaraknak a kivételes repülési és tájékozódási képességeit használja ki. Minden célra külön tenyésztett fajták léteznek, ezért fontos előre eldönteni, milyen típusú galambtenyésztésbe szeretne belevágni. Ennek megfelelően választhatja ki a szükséges felszerelést és a megfelelő fajtát.
Szaporítás
A galambok monogám és fiókáikat etető madarak, amelyek abban különböznek a legtöbb háziasított fajtól, hogy soha nem volt és valószínűleg soha nem is lesz intenzív tenyésztésük. Speciális életfeltételeket igényelnek, amelyeket nem lehet ipari körülmények között biztosítani. Nem vált be náluk sem a mesterséges keltetés, sem a háremrendszerű tenyésztés, mivel mindkét szülő felváltva kotlik a tojásokon, valamint eteti és gondozza a fiókákat.
Felszerelés a galambtenyésztéshez
A galambtenyésztéshez szüksége lesz egy volierre a megfelelő felszereléssel – fészkelőodúkkal, etetőkkel, itatókkal és ülőrudakkal a pihenéshez. A voliert napfénytől és széltől védett helyen kell elhelyezni. Mérete legalább 1 m² legyen tenyészpáronként. Fontos a rendszeres tisztítás, a jó szellőzés és a szabad repülés lehetősége. Kivételt képeznek a húsukért tartott galambok, amelyek mozgását szándékosan korlátozzák, hogy csökkentsék az energiafelhasználást, és ezáltal a takarmányfogyasztást.
A galambok takarmányozása
A galambok számára biztosítani kell a minőségi takarmányt, amelyet különösen télen vagy fokozott terhelés (stressz, sporttevékenység) idején ásványi anyagokkal és vitaminokkal (kalcium, foszfor, D-vitamin) kell kiegészíteni. Ezek a tápanyagok elengedhetetlenek egészségük, termékenységük és sikeres fiókanevelésük szempontjából. Táplálékuk alapját gabonafélék, például búza, árpa és kukorica képezik, amelyeket hüvelyesekkel és időnként zöldségekkel lehet kiegészíteni. Fontos a folyamatos hozzáférés a friss ivóvízhez és a grit, amely segíti az emésztést azáltal, hogy elősegíti a gabonaszemek őrlését a begyben.
A gazdához való szoktatás és azonosítás
A galambtenyésztés során fontos, hogy a madarak hozzászokjanak a tenyésztő jelenlétéhez. Nagyon társaságkedvelő madarak, amelyek könnyen megszelídíthetők, ami megkönnyíti a velük való bánásmódot – akár kiállításokon, sporttevékenységek során vagy betegség esetén. A rendszeres emberi érintkezés csökkenti a stresszt, és az általános gondozásukat is jelentősen megkönnyíti. A galambokat azonosító gyűrűvel kell ellátni, amely megkönnyíti az azonosítást és lehetővé teszi a madár visszajuttatását a gazdához, ha repülés közben eltéved.
További cikkek

30.04.2025
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.