

Szerző: Pavel Frček
14.03.2024
Hogyan válasszunk madáretetőt
A madáretető nem csupán kerti kiegészítő. A megfelelő madáretető különböző madárfajokat vonzhat, és segíthet nekik túlélni a telet. A nehézséget azonban az jelentheti, hogy eldöntsük, melyik madáretetőt válasszuk.
Madáretető kiválasztása
Mielőtt madáretetőt vásárolna, gondolja át, hogy milyen madárfajok vannak jelen az Ön területén. Minden faj más-más típusú madáretetőt és takarmányt kedvel. A cinegék például a kisebb, nyitott lyukakkal rendelkező etetőket, míg a verebek a nagyobb, lapos leszállóhelyekkel rendelkező etetőket részesítik előnyben. A kiválasztás során az etető típusára, anyagára és méreteire összpontosítson.
A madáretető típusai
A legelterjedtebb modell a klasszikus lombkorona madáretető, amely lehet lógó vagy a földbe rögzített. Az ilyen típusú madáretető szinte minden madárfajt vonz. Másrészt léteznek nyitott etetők, amelyek a madarak számára könnyű hozzáférést biztosítanak az élelemhez, de az élelem nincs védve az időjárás viszontagságaitól. Jó megoldást jelentenek a tálcák, amelyekből az eleség fokozatosan hullik ki a felületre, ahonnan a madarak esznek. Így az élelem nagyon jól védve van a széltől és a víztől. Így például cinegéket, verebeket, szarkákat, fecskéket, cinkéket és másokat is odavonzhat. A diótálcák hasonló elven működnek. Ezek olyan etetők, amelyek drótfallal vannak ellátva, amelyen keresztül a madarak leülnek. A dió ellenállhatatlan például a jégmadár vagy a vörösbegy számára.
Választhatunk a földre helyezett tölcséres etetők közül is. Ha ez az etető le van fedve, nincs miért aggódni, de egyszerűen a földről történő etetés a gyors nedvesedés miatt kockázatos. A pacsirta, a szarka, a cinege vagy a pinty ezt élvezni fogja. Ha nincs kertje, jól jönnek az ablakhoz tapadókorongokkal rögzíthető etetők.
Anyag
A madáretetők különböző anyagokból készülnek. A fából készültek jobban illeszkednek a természeti környezetbe, és sokáig tartanak, de nehezebb őket karbantartani. A fém és a műanyag gyakran tartósabb, de természetellenes a megjelenésük.
Az etető mérete
A madáretető mérete függ a várható madarak számától, valamint a kihelyezett eleség mennyiségétől. A verebek vagy a cinegék nagyobb valószínűséggel repülnek bele egy kisebb etetőbe, míg a cinegék és a fakopáncsok inkább egy nagyobb etetőbe.
Az etető elhelyezése
Helyezze az etetőt biztonságos és jól látható helyre, amely könnyen hozzáférhető. Kert esetében egy fán vagy bokrok közelében lévő, menedéket nyújtó hely az ideális. Lakásban az etetőt elhelyezheti az ablakpárkányon vagy az erkélyen.
Mit tegyünk a madáretetőbe?
A madáretető feltöltését október folyamán kezdje el. A madarak megszokják ezt a helyet, és a tél folyamán gyakran látogatják majd. Télen elsősorban olyan táplálékra van szükségük, amely magas arányban tartalmaz zsírokat (növényi és állati eredetűeket egyaránt). A leggyakoribb táplálék a napraforgómag, a gabonafélék, a diófélék, az alma és a marhafaggyú. Egy kis friss vízzel biztosan nem fog hibázni.
A megfelelő etető kiválasztása nem rakétatudomány. Csak azt kell átgondolnia, hogy milyen madarak látogatják meg Önt, és milyen elhelyezési lehetőségei vannak. Ha figyelembe vesszük a környék madarainak igényeit, és jól gondozzuk az etetőt, az segíthet a madaraknak átvészelni a nehéz téli időszakot. Ha kíváncsi rá, hogyan töltik a madarak a telet, olvassa el bátran a "Hogyan élik túl a madarak a telet: a túlélésük titkai" című cikket.
További cikkek

30.04.2025
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.