Mi a hamuzás a csirkékben, és hogyan készítsünk hamutálcát?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

10.11.2022

Mi a hamuzás a csirkékben, és hogyan készítsünk hamutálcát?

A hamuzást természetesen nem kell bemutatni tapasztalt csirketenyésztőknek, de jó, ha tisztázzuk, miről is van szó kezdőknek, vagy a csirketenyésztésről tanulni vágyó "pályán kívülieknek". Megnézzük azt is, hogyan készítsünk hamutartó helyet vagy tálat a tyúkok számára, ahol megfelelően hamuzhatnak.

Mit jelent a hamuzás és miért fontos

A hamuzás olyan tevékenység, amelynek során a tyúkok hamuban, agyagporban vagy finom homokban fürdenek. A csirkék alapvetően így mosakodnak meg, bár első pillantásra a hamuban forgolódás nem tűnik az ideális tisztítási módnak. Mindenesetre a tyúkok hamuztatása valóban segít abban hogy tollaik tökéletes állapotban maradjanak.

A hamuzásnak köszönhetően a tyúkok megszabadulhatnak a tollaikban menedéket találó parazitáktól. Az olyan paraziták, mint a madáratkák vagy a bolhák, megkeserítik a tyúkok életét, ilyenkor kellemetlen viszketéssel kell megküzdeniük. Ez aztán a tyúkok viselkedésében is megmutatkozik – nyugtalanná válnak, ráadásul fennáll a veszélye annak, hogy a tojástermelés akár felére csökken. Abban az esetben, ha a paraziták előfordulása meghalad egy bizonyos határt, előfordulhat, hogy a hamuzás nem elegendő, és paraziták elleni készítmény után kell nyúlni. A speciális parazitaellenes szerek mellett a kovaföld vagy az oltott mész is segít a paraziták elpusztításában.

Hogyan készítsünk tartót a hamunak és hova helyezzük el

Mivel a hamuzás a tyúkok szépsége és egészsége szempontjából egyaránt fontos, minden tyúknak hozzá kell férnie egy hamutálcához,akkor amikor csak akar. Ezért minden különálló csirkekifutóban legyen tartó a hamunak. Egyes tartási területeken adottak a körülmények arra, hogy a tyúkok saját almot alkossanak, de különösen, ha a tartási hely legtöbbször sáros, vagy beton alapra épül, annak kialakításáról a tenyésztőnek kell gondoskodnia. A hamutartót csak száraz helyen készítheti el. Emiatt kétségkívül menedék alá rejtve (nem létszükséglet), valahova ahová odasüt a nap, hogy ráessenek a napsugarak, mivel a hamu nagyon hajlamos a nedvességet felszívni, így eső után gyorsan kiszáradhat.

A hamumező többféleképpen is elkészíthető. Vannak olyan műanyag tálcák, amelyekben méretükből adódóan általában csak egy tyúk fürödhet a hamuban. Bármelyik választott hasonló méretű konténer elvégzi azonban ugyanezt a munkát. Továbbá lehetőség van sekély lyukat is ásni a földbe kőris céljára, illetve elegáns megoldás egy alacsony fakerítés rögzítése, ahol a tyúk könnyen ugrálhat. Jó, ha az alomtartó legalább két tyúknak elegendő helyet biztosít.

Bármelyik megoldást is választja, a hamutartót meg kell töltenie megfelelő poranyaggal, amely könnyen áthatol a tollakon, sőt a bőrön is. Ahogy a leírt készülék neve is sugallja, a fa kőris egyértelműen a megfelelő választás. A fahamu a legjobb tisztító tulajdonságokkal rendelkezik. A hamugödröt azonban ne töltse meg szénhamuval, mert az ként és nehézfémeket tartalmaz. A fahamuhoz hozzáadhat száraz finom agyagot vagy finom homokot, vagy ezek az anyagok teljesen helyettesíthetik a hamut, ha az nem áll rendelkezésre.

További cikkek

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

30.04.2025

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.

Olvasd el a cikket
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket