Milyen gabona alkalmas csirkéknek?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

30.07.2024

Milyen gabona alkalmas csirkéknek?

Ha csirkét tart, vagy tenyésztését tervezi, akkor biztosan tudja, hogy a gabona takarmányozásának jelentős részét teszi ki, ahol ennek akár 75%-át is képviselnie kell. De melyik gabonát válasszuk a tyúkok számára, hogy megfeleljenek minden igényüknek és a szükséges tápértéknek? Tekintse meg velünk az egyes gabonaféléket és azok előnyeit a tyúkok takarmányadagjában. 

Búza

A csirkéknek szánt takarmánybúza a legszélesebb körben használt gabonafajta, amelyet csirkék takarmánykeverékeiben használnak. Számukra ez a legnagyobb energiaforrás, ugyanakkor nagy mennyiségű fehérjét tartalmaz, ami fontos a szövetek megfelelő növekedéséhez és regenerálódásához. Ezért van a legnagyobb képviselete a takarmánykeverékekben is, 50% körüli.

Árpa

Az árpa a leggyakrabban használt gabonaféle, de a tyúkok körében nem tett szert ekkora népszerűségre. Kevesebb energiát és fehérjét tartalmaz, mint a búzában, másrészt magasabb a rosttartalma, ami fontos a megfelelő emésztéshez. De ami a legfontosabb, béta-glükánt tartalmaz, amit a tyúkok nem tudnak jól megemészteni. Kis mennyiségben selejt formájában is adható, nagyobb adagoknál a tojásrakás szabályszerűsége veszélybe kerül.

Kukorica

A kukorica egy másik energiaforrás a takarmánykeverékekben. Szénhidrátban gazdag és gyors energiát biztosít. Az alacsony fehérjetartalom miatt azonban érdemes más fehérjeforrással kiegészíteni. A takarmányadagban 25%-os képviselet javasolt.

Zab

A zabot magas rost- és fehérjetartalma miatt értékelik. És pontosan ez az oka annak, hogy nem alkalmas csótányok számára. A rostok rontják a többi tápanyag emészthetőségét. Ezenkívül a tyúkok számára készült zabszemet meg kell őrölni az élesebb szem érdekében.

A gabonafélék megfelelő kombinációja a takarmányadagban

Fontos, hogy a tyúkok változatos étrendet kapjanak, amely különböző gabonafélékből áll, hogy különböző szükséges tápanyagokat nyerjenek. Ezzel kiegyensúlyozott étrendet érhetünk el, amely optimális arányban tartalmaz fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. Ez hozzájárul a tyúkok jó egészségi állapotához és termelékenységéhez.

További összetevők

Fontos, hogy a gabonaféléket más, a tyúkok számára szükséges összetevőkkel is kiegészítsük, mint például fehérjekoncentrátumok, ásványi anyagok és vitaminok. A fehérjéket szója, borsó, halliszt vagy szárított lucerna segítségével is pótolhatjuk. Ezek az anyagok fontosak a tojásrakás és az immunrendszer megfelelő működése szempontjából.


A gabonafélék helyes megválasztása alapvető fontosságú az egészségük, termelékenységük és a tojások minősége szempontjából. A takarmányadag legnagyobb részét búzának kell alkotnia, és ezen kívül kukoricának. Korlátozott mennyiségben zabot vagy árpát is lehet használni. Ezeknek a gabonaféléknek a megfelelő kombinációjával és más szükséges összetevőkkel való kiegészítésével biztosíthatja, hogy a tyúkok egészségesek és termelékenyek legyenek.

További cikkek

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

30.04.2025

7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz

A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.

Olvasd el a cikket
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket