Tippek a nyulak kerti nevelésének megkezdéséhez
Nézi a kertjében lévő üres területet, és azon gondolkodik, hogyan használhatná ki hatékonyan? Az egyik lehetőség a nyulak tenyésztése, ami aranyos és szórakoztató társakat ad, és lehetőséget ad arra is, hogy időről időre ízletes nyúlhúst fogyasszon. Ez a lehetőség különösen akkor hasznos, ha már van tapasztalata az állattartásban, és már vannak csirkéi vagy más baromfik a kertjében. Ha érdekli a nyúltenyésztés, és szeretné az idejét a kis szőrmókoknak szentelni, íme néhány tipp, ami segíthet a kezdésben.
Készítse elő a tökéletes otthont a nyulak számára
Természetesen a nyulak tartása során nem nélkülözhetjük a nyúlketrecet, amelyet előbb kell beszereznünk, mint magukat a nyulakat. Ne próbáljon spórolni a nyúlketrecen - erősnek, stabilnak és jól megmunkáltnak kell lennie, hogy sokáig kitartson. A nyúlketreceknek nem kell unalmasan kinézniük; kerti kiegészítőként például kaphatók kunyhóra emlékeztető nyúlketrecek. Ha van ügyes keze és szabadideje, megépítheti saját maga, de nem éri meg az anyagköltséget és az építéssel töltött időt.
Helyezze el a nyúlketrecet úgy, hogy az ajtóval ellátott eleje lehetőleg délkeleti irányba nézzen. Így a ketrec jól megvilágított lesz. A nyulak azonban nem szeretik az extrém hőséget, ezért jó, ha reggel és délelőtt, főleg nyáron, besüt a nap az ólba, de délutánra már nem perzseli a belső teret a közvetlen napfény. A forró nyári napokon, amikor a nyulak szemmel láthatóan nem szeretik a hőséget, egy árnyékoló ernyő vagy előtető felszerelésével enyhítheti a helyzetüket. A nyulak azt is értékelni fogják, ha almot tesz a nyúlólba. Az almot időnként cserélni kell, hogy száraz és tiszta maradjon.
Nyúlház felszerelése
A nyúlketrecet ezután még fel kell szerelni. Biztosan nem akarja, hogy csak úgy a földre öntse az ételt, ezért adjon minden nyúlnak egy tálcát vagy egy nehéz kerámia tálat, amelyet nem fog felborítani. A nyúl óljában egy szénaágy is elengedhetetlen, hogy a széna ne legyen szétszórva az egész ólban.
Az öntözőkanna vízforrásként szolgál majd. A nyulak itatója a választott típustól függően csökkenti vagy akár teljesen meg is akadályozza a vízszennyeződést és megakadályozza annak kifolyását, így az itatók rendszeres utántöltésekor mindig tiszta, egészséges víz áll majd a nyulak rendelkezésére.
Hely a mozgáshoz
Ha a nyúlketrec nem része a nyúlólnak, szerezzen a nyulaknak egy külön kifutót vagy egy fém karámot, ahová szép napokon kiengedheti őket, hogy kinyújtózzanak és ugráljanak a friss fűben. Jó ötlet időről időre áthelyezni az építményt, hogy a nyulak továbbra is friss fűhöz jussanak. Ezért értékelni fogja a kifutót vagy a kis súlyú karámot.
A helyes táplálkozás az erős egészség alapja
A nyulak a nap minden pillanatában esznek ételt, ezért naponta többször kell ellenőrizni, hogy van-e még elegendő mennyiségük a karámban. Ideális esetben naponta legalább háromszor adagoljon takarmányt tálakban vagy edényekben. Este adjuk nekik a legnagyobb adagot, mert a nyulak napi étrendjük több mint felét elteszik másnapra. Az etetés mellett mindig ellenőrizze, hogy van-e víz az itatójukban, és szükség esetén töltse fel.
A takarmány kiválasztásakor jó választás a kifejezetten nyulak számára kifejlesztett keveréktáp, amely mindent tartalmaz, amire szükség van, és megkönnyíti az etetést. A hízónyulaknak szánt takarmány megfelelő mennyiségű tápanyagot, ásványi anyagokat és vitaminokat biztosít a jó egészség megőrzéséhez. A minőségi keveréktakarmányok összetétele elősegíti a testalkatot, miközben megőrzi a nyúlhús egyedi ízét. Választhatunk kokcidiosztatikumokat tartalmazó keveréket a kokcidiózis megelőzésére, vagy kokcidiosztatikum nélküli keveréket.
Természetesen a keveréktakarmány etetése mellett szénával is egészítse ki a menüt. Magas rosttartalma miatt a széna fontos a nyulak megfelelő emésztéséhez. Alkalmanként adhat a nyulaknak sárgarépát, takarmányt, cukorrépát vagy burgonyát a nagyobb változatosság érdekében, de a kész takarmányok összetettsége miatt ne tegye ezt túl gyakran, mert káros lehet.
Kiegészítő takarmányok a nagyobb vitalitásért
Az optimális mennyiségű ásványi anyagokat, vitaminokat és aminosavakat biztosító kiegészítő takarmányok segítenek megőrizni az egészséget, növelik a szaporodási teljesítményt és a termelékenységet. Ásványianyag pótlásokat vagy lúgokat kell adni a nyulaknak az új szőrzet növekedése, a szaporodás, a vemhesség, a kölyöknevelés vagy a csökkent vitalitás időszakában.
További cikkek
19.11.2024
Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?
Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.
15.11.2024
Ehet-e a kutya csontot?
Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.
13.11.2024
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?
A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?
Olvasd el a cikket