-800x800.png)

Szerző: Pavel Frček
28.02.2025
Befolyásolható a tojótyúkok tojástermelése?
Bizonyára észrevette, hogy a tojások száma bizonyos időszakokban változik. Néha magas a tojástermelés, máskor pedig minimálisra csökken. Miért történik ez? Vannak tényezők, amelyek befolyásolják a tyúkok tojástermelő képességét. Nem mindegyiket tudja befolyásolni, de néhányat megfelelő gondozással legalább részben szabályozhat.
Az életkor hatása a tojástermelésre
A kezdő tenyésztők mindig várják a tojásokat. Vásárláskor azonban fontos figyelembe venni a baromfi életkorát is. A tojástermelés kezdete többek között a tyúk genetikai adottságaitól függ, így ha fiatal tyúkot (olyan tyúkot, amely még nem elég idős a tojásrakáshoz) szerez be, várnia kell a tojásokra. Ebben az időszakban a tartási körülmények és a táplálkozás is nagy hatással vannak. Ezt a fázist azonban nem szabad siettetni. Ha a tyúkok túl korán kezdenek tojni, a tojások kicsik lesznek, és szervezetük gyorsan kimerül.
A tojástermelés kezdete elsősorban a fajtától függ. A könnyebb és törpe fajták például már 5 hónap után megajándékozzák Önt tojásokkal. Ide tartozik a cseh pettyes tyúk, a leghorn, a serama, a szakállas vagy az ohiki. A következő csoport a közepesen nehéz fajták, mint a hampshire, a plymouth, a rhode island vagy a sussex, amelyek körülbelül 6 hónapos korban kezdenek tojni. Ezt követik a nehéz fajták, mint a cochin és a brahma, amelyeknél már a 9. hónapban számíthat tojásokra. Végül a legkésőbb érő harci fajták, mint az asil vagy a maláj, amelyeknél az érés akár 9 hónapig is eltarthat.
A hőmérséklet hatása a tojástermelésre
A hőmérsékletnek nagyon jelentős hatása van a tojástermelésre. A tojótyúkok, vagy általában a tyúkok, nagyon érzékenyek a szélsőséges hőmérsékletekre. A nagy nyári hőség stresszt és kényelmetlenséget okozhat, ami a tojástermelés csökkenéséhez vezet. Fontos, hogy elegendő árnyékot biztosítson számukra, és szellőztesse a tyúkólat, hogy ne érezzék magukat üvegházban. Ezenkívül folyamatos hozzáférést kell biztosítani számukra friss és hideg vízhez.
A hőség mellett a hideg sem kedvez a tyúkoknak. Ebben az időszakban a tojótyúkoknak szintén problémáik vannak a tojástermeléssel, és az jelentősen csökken, mivel több energiát kell felhasználniuk a melegedéshez. Ebben a fagyos időszakban tyúkjai biztosan értékelni fogják a meleg vízhez való hozzáférést, és még inkább szeretni fogják Önt, ha fűtést biztosít a tyúkólban.
Mi tehát az ideális hőmérséklet? A tojótyúkok a legjobban 13-24 °C-on teljesítenek, amikor sem túl melegük, sem túl hidegük nincs, és a tojástermelésre tudnak koncentrálni.
Egészségi állapot
Ha tyúkja egyáltalán nem tojik, vagy csak minimálisan, nagy a valószínűsége, hogy a tyúkólban valamilyen betegség van jelen. Az egyik leggyakoribb betegség például a kokcidiózis. Ez a parazitás megbetegedés hasmenést és kiszáradást okoz. Hasonlóan jelentkezik a bakteriális fertőzés, a szalmonellózis is. A legismertebb légzőszervi betegségek közé tartozik a fertőző bronchitis, és a tojástermelést befolyásolhatják olyan paraziták is, mint a vörös atka.
Ha gyanítja, hogy baromfijával valami nincs rendben, vagy csak szeretne mindenre felkészülni, többet olvashat a "Hogyan ismerjük fel, ha a tyúk beteg?" című cikkünkben. A betegségek megelőzhetők rendszeres ellenőrzéssel, takarítással és a tyúkól fertőtlenítésével, ami megakadályozza a betegségek terjedését vagy a vörös atka megjelenését.
A táplálkozás hatása
Ha a tojótyúkoknak rossz minőségű és kiegyensúlyozatlan táplálékot adunk, nem fognak jól teljesíteni, és nem fognak tojásokat termelni. Fontos, hogy a tyúkok számára elegendő fehérjét, kalciumot és egyéb tápanyagot biztosítsunk. Télen hasznos számukra a magas energiatartalmú takarmány, amely pótolja az erőt és az energiát, amit a melegedésre fordítanak.
A baromfitáp alapja a takarmánykeverék vagy törmelék (zúzott gabonafélék, hüvelyesek, gabonafélék és egyéb összetevők megfelelő arányú keveréke). Otthon is megcsinálhatod, de fontos előre tanulmányozni, hogy miből mennyi kerül bele. Nem szabad megfeledkeznünk a fehérje komponensről és a kalciumról sem, amely étrend-kiegészítőkkel is bevihető. A túl sok minden azonban káros, ezért még a vitaminokkal se vigyük túlzásba. A „Vitaminok baromfi számára” cikkünkben elolvashatja, hogyan és mikor kell helyesen adni őket.
További cikkek

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket
24.03.2025
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.
Olvasd el a cikket