

Szerző: Pavel Frček
04.03.2025
Elsősegély állatoknak
Házi kedvenceink családtagjaink, ezért minden helyzetben biztonságban szeretnénk tudni őket. Néha azonban előfordulhat, hogy sürgős segítségre szorulnak – és mi leszünk azok, akik a túlélés és a végzet között döntő tényezőként lépünk fel. Ilyen helyzetekben kulcsfontosságú a nyugalom megőrzése, a pánik elkerülése és a gyors cselekvésre való felkészülés.
Az állat állapotának felmérése
Ahhoz, hogy hatékonyan segíthessünk, először fel kell mérnünk, hogy az állat életveszélyben van-e. Ehhez alkalmazhatjuk az úgynevezett ABC-tervet, amelyben A (airway) = légutak, B (bleeding) = vérzés és C (circulation and consciousness) = keringés és tudatállapot. Először ellenőrizzük a légzést és a pulzust. Ha az állat nem lélegzik, és a szívverése leállt, azonnal újraélesztést kell kezdeni. Megtisztítjuk a légutakat, majd a mellkasát a jobb oldalán fekve nyomkodjuk, miközben mesterséges lélegeztetést végzünk – kisállatoknál (kistestű kutyák, macskák) az orron keresztül, nagyobbaknál (nagytestű kutyák) a szájon át. Ha az állat vérzik, nyomókötéssel kell megállítani a vérzést.
Hőguta
Hőguta például akkor fordulhat elő, ha egy kutya forró nyári napon egy autóban reked. A legfontosabb, hogy az állatot a lehető leggyorsabban kiszabadítsuk, és árnyékba vigyük. Ezután fokozatosan hűteni kezdjük – nedves ruhát helyezünk a hasára, lágyékára és mancsaira. Kis mennyiségű hideg vizet kínálunk neki gyakran ismételve.
Égési sérülések
Égés esetén az érintett területet hideg folyó vízzel kell leöblíteni, majd hideg borogatást kell ráhelyezni (lehetőleg egy ruhán keresztül, hogy ne érintkezzen közvetlenül a bőrrel) legalább 30 percen keresztül. Ha vegyi anyag okozta a sérülést, az érintett területet legalább 15 percig folyó vízzel kell öblíteni. Ha a vegyi anyag por állagú, nem szabad vízzel leöblíteni, mert kémiai reakciót válthat ki – inkább óvatosan ki kell kefélni.
Fulladás
A vízbe fulladó állatot a lehető leggyorsabban ki kell húzni a vízből. Célunk, hogy eltávolítsuk a vizet a tüdejéből, és helyreállítsuk az életfunkcióit. Az állatot az oldalára fektetjük, fejét és nyakát kinyújtjuk. A nyelvét kihúzzuk, majd óvatosan megnyomjuk a mellkasát és hasát, hogy eltávolítsuk a vizet. Ha szükséges, újraélesztést kezdünk.
A gyors és megfelelő elsősegély minden vészhelyzetben kulcsfontosságú. Még ha sikerül is stabilizálni az állat állapotát, mindig vigyük el állatorvoshoz, hogy megkapja a szükséges további ellátást.
További cikkek

30.04.2025
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.