Hogyan gondozzuk az őszi gyümölcsfákat és bokrokat?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

02.10.2024

Hogyan gondozzuk az őszi gyümölcsfákat és bokrokat?

Itt az ősz, és a készülődés a télre tetőzik. Az egész kert, beleértve az összes fát és bokrot, lassan téli álomra készül. Ne felejtsük el időben felkészíteni az őszi kertet, hogy tavasszal minden teljes pompájában ébredhessen. De hogyan biztosíthatjuk a fák és bokrok jó növekedését és bőséges termését a következő évben? Nézzük meg, milyen fontos lépéseket foglal magában az őszi gondozás ezeknél a fás növényeknél.

Trágyázás és tápanyagellátás

Annak érdekében, hogy a fás növények gond nélkül átvészeljék a telet, érdemes tápanyagokat biztosítani számukra, amelyek elősegítik a növekedést és segítenek tavaszra tartalékokat felhalmozni. Ajánlott káliumban és foszforban gazdag műtrágyákat alkalmazni, amelyek serkentik a gyökérnövekedést és növelik a növények faggyal szembeni ellenállóképességét. Kerülni kell azonban a nitrogénben gazdag trágyákat, amelyek új hajtások növekedését ösztönzik.

Az őszi trágyázáshoz ideális a komposzt is, amely gazdag szerves anyagokban, javítja a talaj szerkezetét, és segíti a víz és tápanyagok megőrzését. A komposztot egyenletesen terítse szét a fa körül, de ne közvetlenül a törzsénél, hogy elkerülje annak rothadását.

Védelem kártevőkkel és betegségekkel szemben

Ősszel fordítson figyelmet a kártevők és betegségek elleni védekezésre is, amelyek tavasszal támadhatnak. Különösen a gombás betegségekre (pl. varasodás, monília, rozsda) figyeljen, amelyek a fertőzött leveleken és gyümölcsökön telelnek át. Ezért fontos rendszeresen eltávolítani a lehullott leveleket, különösen, ha a fa betegséget mutat. Ajánlott védő permeteket is alkalmazni. A gombás betegségek megelőzésére a réztartalmú készítmények hatékonyak. A permetezést száraz időben, a levelek nagy részének lehullása után végezze.

Metszés

Az őszi metszés, különösen az idősebb gyümölcsfáknál, az egyik legfontosabb tevékenység, amely befolyásolja a következő szezon egészségét és terméshozamát. A metszés során először a sérült, beteg vagy száraz ágakat távolítsa el. Ezután végezze el a koronaritkítást, hogy több fény és levegő jusson a fához.

A fiatal fáknál nevelő metszést végzünk. Ez a fő hajtás megrövidítéséből áll. Azokat a hajtásokat, amelyek keresztezik egymást vagy befelé nőnek, le kell vágni, hogy a fa megfelelően fejlődhessen. A bokroknál hagyja meg a legerősebb hajtásokat.

Öntözés és a gyökerek védelme

Bár a forró napok és éjszakák elmúltak, a fák és bokrok továbbra is elegendő nedvességre szorulnak, hogy felkészüljenek a télre. Mély öntözést végezzen, hogy a víz a gyökerekhez jusson, ne csak a felszínre.

A gyökerek védelmére a mulcs is jó megoldás. Ennek anyaga teljesen Önön múlik – használhat szerves anyagokat, például szalmát vagy száraz leveleket, illetve mulcsot. Így a talaj hőmérséklete stabil marad, és a nedvesség is megmarad.

A gyümölcsfák és bokrok őszi időszakban speciális gondozást igényelnek. Ha azonban követi ezeket az alapelveket, mint a trágyázás, a kártevők és betegségek elleni védekezés, az őszi metszés és a megfelelő öntözés, a következő szezonban gazdag és egészséges terméssel ajándékoznak meg. Ráadásul a növények a gondoskodásnak köszönhetően könnyebben átvészelik a tél kihívásait. Ne bízzon semmit a véletlenre, és készítse fel a kertjét a télre megfelelően!

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket