Hogyan gondozzuk az őszi gyümölcsfákat és bokrokat?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

02.10.2024

Hogyan gondozzuk az őszi gyümölcsfákat és bokrokat?

Itt az ősz, és a készülődés a télre tetőzik. Az egész kert, beleértve az összes fát és bokrot, lassan téli álomra készül. Ne felejtsük el időben felkészíteni az őszi kertet, hogy tavasszal minden teljes pompájában ébredhessen. De hogyan biztosíthatjuk a fák és bokrok jó növekedését és bőséges termését a következő évben? Nézzük meg, milyen fontos lépéseket foglal magában az őszi gondozás ezeknél a fás növényeknél.

Trágyázás és tápanyagellátás

Annak érdekében, hogy a fás növények gond nélkül átvészeljék a telet, érdemes tápanyagokat biztosítani számukra, amelyek elősegítik a növekedést és segítenek tavaszra tartalékokat felhalmozni. Ajánlott káliumban és foszforban gazdag műtrágyákat alkalmazni, amelyek serkentik a gyökérnövekedést és növelik a növények faggyal szembeni ellenállóképességét. Kerülni kell azonban a nitrogénben gazdag trágyákat, amelyek új hajtások növekedését ösztönzik.

Az őszi trágyázáshoz ideális a komposzt is, amely gazdag szerves anyagokban, javítja a talaj szerkezetét, és segíti a víz és tápanyagok megőrzését. A komposztot egyenletesen terítse szét a fa körül, de ne közvetlenül a törzsénél, hogy elkerülje annak rothadását.

Védelem kártevőkkel és betegségekkel szemben

Ősszel fordítson figyelmet a kártevők és betegségek elleni védekezésre is, amelyek tavasszal támadhatnak. Különösen a gombás betegségekre (pl. varasodás, monília, rozsda) figyeljen, amelyek a fertőzött leveleken és gyümölcsökön telelnek át. Ezért fontos rendszeresen eltávolítani a lehullott leveleket, különösen, ha a fa betegséget mutat. Ajánlott védő permeteket is alkalmazni. A gombás betegségek megelőzésére a réztartalmú készítmények hatékonyak. A permetezést száraz időben, a levelek nagy részének lehullása után végezze.

Metszés

Az őszi metszés, különösen az idősebb gyümölcsfáknál, az egyik legfontosabb tevékenység, amely befolyásolja a következő szezon egészségét és terméshozamát. A metszés során először a sérült, beteg vagy száraz ágakat távolítsa el. Ezután végezze el a koronaritkítást, hogy több fény és levegő jusson a fához.

A fiatal fáknál nevelő metszést végzünk. Ez a fő hajtás megrövidítéséből áll. Azokat a hajtásokat, amelyek keresztezik egymást vagy befelé nőnek, le kell vágni, hogy a fa megfelelően fejlődhessen. A bokroknál hagyja meg a legerősebb hajtásokat.

Öntözés és a gyökerek védelme

Bár a forró napok és éjszakák elmúltak, a fák és bokrok továbbra is elegendő nedvességre szorulnak, hogy felkészüljenek a télre. Mély öntözést végezzen, hogy a víz a gyökerekhez jusson, ne csak a felszínre.

A gyökerek védelmére a mulcs is jó megoldás. Ennek anyaga teljesen Önön múlik – használhat szerves anyagokat, például szalmát vagy száraz leveleket, illetve mulcsot. Így a talaj hőmérséklete stabil marad, és a nedvesség is megmarad.

A gyümölcsfák és bokrok őszi időszakban speciális gondozást igényelnek. Ha azonban követi ezeket az alapelveket, mint a trágyázás, a kártevők és betegségek elleni védekezés, az őszi metszés és a megfelelő öntözés, a következő szezonban gazdag és egészséges terméssel ajándékoznak meg. Ráadásul a növények a gondoskodásnak köszönhetően könnyebben átvészelik a tél kihívásait. Ne bízzon semmit a véletlenre, és készítse fel a kertjét a télre megfelelően!

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket