Hogyan kell a juhokat nyírni
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

12.07.2024

Hogyan kell a juhokat nyírni

Tudtad, hogy a juhok évente legalább egyszer történő nyírása törvényi előírás? A juhok nyírása elengedhetetlen művelete a gondozásuknak és a gyapjú feldolgozásának. A következő cikkünkben áttekintést nyújtunk, hogy hogyan is történik a juhok nyírása. 

Milyen gyakran és mikor kell a juhokat nyírni?

Most mindent elmondunk arról, hogy mikor nyírják a juhokat és hogy hogyan kell megállapítani a nyírás idejét. Mint ahogyan a bevezetésben is említve lett, hogy törvényileg elő van írva a juhok évente legalább egyszeri nyírása. Egyes fajtáknak azonban évente többször is „fodrászhoz” kell menniük. Ezek azok, amelyeknek a gyapja egy év alatt 12 cm-től hosszabbra is megnő. Egészségügyi komplikációk léphetnek fel, ha a nyírás nem történik rendszeresen. Melyik a legjobb évszak a juhnyírásra? Az ellés előtti vagy közvetlenül az ellés utáni korai időszakok már elmúltak. Ebben az időszakban jobb nem zavarni, stresszezni a juhokat. A legjobb időszak április és október között van azon juhok számára, amelyek egész évben a szabadban tartózkodnak. Egyébként az ellés után több időnek is el kell telni, hogy a juhok bőre feszes legyen, és ezzel csökkentve legyen a sérülés kockázata. A nyírást általában az erre szakosodott szakember kell, hogy végezze, de saját magunk is megnyírhatjuk a juhunkat. 

Előkészítés

A nyírás előtt elő kell készíteni a szükséges szerszámokat. Mivel kell nyírni a juhokat, hogy a folyamat minden probléma nélkül történjen meg? Használható a juhnyírógép vagy olló, kefe a gyapjú eltávolítására és esetlegesen további szükséges szerszámok is. A kezdet előtt meg kell bizonyosodni, hogy mindegyik szerszám megfelelően működik. Javasoljuk, hogy a nem kielégítő eredmények elkerülése érdekében, bőségesen olajjal megkenni a nyíró késeket.


Ezenkívül megfelelő, kellően nagy helyet kell biztosítani, amely csendesnek, biztonságosnak, tisztának és száraznak kell lennie. 


Hogyan kell előkészíteni a juhokat a nyíráshoz? A juhok szárazak kell, hogy legyenek, hogy elkerüljük a géppel kapcsolatos esetleges problémákat és az ebből adódó sérüléseket. Hogy a juhok nyugodtak legyenek, a nyírás előtt 12-24 órával nem kell etetni őket. Az is szükséges, hogy féregtelenítve legyenek, ne legyenek egészségügyi problémái, ne legyen rajta nyakörv és egyéb olyan dolgok, amelyek megnehezíthetik a nyírást. A könnyebb elérhetőség végett, az előkészített juhokat a nyírás előtt egy kisebb karámban kell tartani. 

Juhnyírás

A nyírás előtt nagyon fontos a juh megnyugtatása, és az egész folyamat alatt fontos, hogy nyugodt állapotban tartsuk, ezért figyelemmel és nyugodtan bánjunk velük. Ha valamelyikkel valami probléma merülne fel, akkor segítőtársat kell biztosítani, aki az egész folyamat alatt segítséget nyújthat. Nyírás közben a juhokat csak tartani kell, nem szabad fájdalmat okozni nekik. Általában a nyírást a has táján kell kezdeni, és onnan kell folytatni tovább. A sérülések elkerüléséért a nyírógépet megfelelő szögben kell tartani, és a gyapjú növésével ellentétes irányban kell nyírni.

A gyapjú kezelése

A lenyírt gyapjút meg kell tisztítani. Ezután, minőség szerint kell osztályozni, a jobb minőségű gyapjú a juhok oldalán és hátrészén van. Így a tiszta gyapjú szét van választva, pld. a nyakrészről és a has tájról származó gyapjúra. Eltávolítjuk a szennyeződést és az összegubancolódott gyapjút. Osztályozhatjuk a gyapjút színe és hossza szerint is. 


A juhgyapjút száraz és szellős helyen, zárt zsákokban tárolják. Ha nincs bezárva, akkor évente kezelni kell, hogy megvédjük a molytól.


A nyírás egy nélkülözhetetlen része a juhtartásnak. Ez a folyamat jelentős hatással van juhok általános egészségi állapotára és az életminőségükre. Nyírás közben a sérülések minimalizálása érdekében be kell tartani a megfelelő eljárásokat és technikát. Ebben segíthetnek a modern berendezések, amelyek nagyban megkönnyítik ezt a munkát. 

További cikkek

A sikeres betakarítás titkai

06.09.2024

A sikeres betakarítás titkai

Augusztus a kertészek számára örömteli betakarítási időszakot jelent, de egyben kemény munkát és rengeteg teendőt is. A kertek elkezdenek megtelni friss gyümölcsökkel és zöldségekkel, amelyek arra várnak, hogy betakarítsák őket és feldolgozzák. Emiatt ez az utolsó nyári hónap a bőségről is szól. Azonban még a legtapasztaltabb kertészek kertje sem mindig tűnik olyan tökéletesnek, amilyennek gondolnánk.

Olvasd el a cikket
Leéghetnek-e a háziállatok nyáron?

04.09.2024

Leéghetnek-e a háziállatok nyáron?

A nyár sok örömet és élményt hoz. A hőség azonban számos kockázatot is rejt magában. És nemcsak számunkra, hanem háziállataink számára is. Míg mi rendszeresen naptejjel, kalappal és napszemüveggel védekezünk a napsugarak ellen, gyakran elfelejtjük, hogy a háziállataink is veszélyben lehetnek. Olvasd el a cikket
Miért eszik a kutya furcsa dolgokat?

30.08.2024

Miért eszik a kutya furcsa dolgokat?

Találkoztak már azzal, hogy a kutyája tényleg furcsa dolgokat, például kavicsokat, papírzsebkendőket vagy akár székletet evett? Az ilyen szokatlan viselkedés okai különbözőek lehetnek – az egészségügyi problémáktól kezdve a unalomig. Nézzük meg együtt, miért eszik a kutyája földet és egyéb furcsa dolgokat.

Olvasd el a cikket

Iratkozzon fel hírlevelünkre

... és értesüljön a nagyszerű újdonságokról