Hogyan készítsünk mézet
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

20.06.2024

Hogyan készítsünk mézet

A méz, egy finom és egészséges élelmiszer, amelyet természetes édesítőszerként és egyébként is használnak. Rengeteg vitamint, ásványi anyagot és aminosavat tartalmaz, emellett antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik. Kiváló segítség például légúti megbetegedésekben. A mézkészítés folyamata azonban gondosságot, ismereteket és a természetes körfolyamatok megértését igényli. Tehát hosszú út áll előtte, mire az asztalára kerül.


Termőhely

A sikeres méztermelés kulcsa a megfelelő élettér kiválasztása, ahol a kaptárakat elhelyezzük. A környezetet a virágok elérhetősége alapján kell kiválasztani, távol az ipari szennyezéstől és a növényvédőszerektől. A megfelelő helyszín befolyásolja az ízt és a minőséget.


A méztermelés folyamata

A legelején a szorgalmas méhek állnak, akik a virágokról gyűjtött nektárt vagy a mézharmatot, a kis rovarok által termelt édes nedvet a kaptárakba szállítják. Ezeket a nedveket aztán saját enzimjeikkel dúsítják, és zsákba teszik, amelyben hazaszállítják őket. Itt a nektárt más méhek veszik fel és tárolják a méhfészekben. Ezután megkezdődik a folyamat, és létrejönnek a mézelő méhek. A kaptár belsejében uralkodó magas hőmérséklet miatt a nektárból víz párolog, amelyet a méhek a szárnycsapkodásuk által keltett áramlással kivisznek a kaptárból. Amikor a méz elérte a kívánt állagot (kb. 18 % vizet tartalmaz), a méhek a méhsejteket viaszsapkával tartósítják. Így a méh már védett és készen áll a költésre.


A méz betakarítása és feldolgozása

A legfontosabb pillanat a méz begyűjtése, ami a kaptárak és a keretek gondos kezelését igényli. A méhész eltávolítja a méhsejteket, amelyeket aztán egy villa segítségével kitekercsel. A méhsejteket ezután egy mézkiemelőbe helyezi, amely centrifugális erővel szívja ki a mézet a méhsejtekből. A méz ezután az alsó csaphoz folyik, ahol a mézet dekantálják, és kettős szitán a szennyeződésektől megszűrik az előre elkészített tiszta tartályokba.


A méz tárolása

A mézet gondosan becsomagolt edényben kell tárolni, hogy a nedvesség ne juthasson hozzá. A magasabb víztartalom erjedést okozhat. Lehetőleg száraz, sötét helyiségben, legfeljebb 18 °C-os hőmérsékleten kell tárolni. Ez minőségromlás nélkül meghosszabbítja az eltarthatósági időt.


Vizsgálat és minőségellenőrzés

A méz minősége kulcsfontosságú jellemző a méhészek és a fogyasztók számára. Ezért fontos, hogy rendszeresen vizsgálják a méz tisztaságát, pollentartalmát és egyéb paramétereit. A minőségi méz megfelel a szigorú előírásoknak, és a megfelelő tanúsítványokkal van ellátva.


Méz - vitaminok és egészségügyi előnyök

A méz nemcsak finom édesítőszer, hanem számos egészségügyi előny forrása is. Vitaminok széles skáláját tartalmazza, köztük B-vitaminokat és C-vitamint, amelyek elengedhetetlenek az anyagcsere és az immunrendszer megfelelő működéséhez. A méz fogyasztása elősegíti a sebgyógyulást és javítja az izom- és szívműködést. A mézben található vitaminok és ásványi anyagok hozzájárulhatnak a bőr, a haj és a körmök egészségének megőrzéséhez is.

A méz előállítása lenyűgöző folyamat. Bár a modern technológia megkönnyítette a méhészek munkáját, az üzlet alapja továbbra is a méhek gondos gondozása. Ez azonban kifizetődő, mert az eredmény kiváló minőségű méz.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket