Hogyan működik a kérődzők emésztése?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

07.11.2024

Hogyan működik a kérődzők emésztése?

Szarvasmarha, juh, kecske vagy például teve. Mindezek az állatok a kérődzők közé tartoznak, amelyek nagyon specifikus emésztéssel rendelkeznek. Miért van ez így? Nézzünk együtt bele ebbe a kérdésbe.

Kérődzés, azaz rumináció

Ahogy a „kérődzők” elnevezés is utal rá, a kérődzés az ebbe a csoportba tartozó állatok jellegzetes vonása. Biztosan láttál már olyan tehenet, amely elégedetten fekszik, és folyamatosan kérődzik, még akkor is, ha már egy ideje nem evett semmit. Az ő emésztésük ugyanis két fázisban zajlik. Először megrágják és lenyelik a táplálékot, de 30-60 perc múlva visszaöklendezik a szájüregükbe, ahol újra megrágják. Ez a folyamat hatékonyabbá teszi az emésztést és maximalizálja a tápanyagok felszívódását.

Valóban 4 gyomra van a tehénnek?

Biztosan hallottad már azt az állítást is, hogy a tehénnek 4 gyomra van. Ez azonban nem teljesen igaz; valójában 3 előgyomorból (bendő, recés, százrétű) és 1 valódi gyomorból (oltógyomor) áll. Az emésztőrendszer minden része saját specifikus funkciót tölt be.

Az első és egyben legnagyobb előgyomor a bendő. Ide jut el a táplálék a szájüregből, és itt mikroorganizmusok segítségével kezdődik meg a lebontása. A táplálék ezt követően a következő előgyomorba, a recésbe kerül, amely gyorsan továbbítja azt az utolsó előgyomorba, a százrétűbe, ahol a táplálék összezúzódik. Ezt követően a táplálék a valódi gyomorba, az oltógyomorba kerül, ahol enzimes emésztés zajlik le, hasonlóan az emberi emésztéshez.

Felmerülhet a kérdés, hogy miért ilyen bonyolult ez az egész folyamat. Az emésztőrendszer ezen adaptációja lehetővé teszi a növényi takarmányok lebontását, amelyek nehezen emészthető szénhidrátokat (például cellulózt) tartalmaznak. Azok az állatok, amelyek nem rendelkeznek ezzel az adaptációval, szinte egyáltalán nem képesek megemészteni ezeket az anyagokat. Bár bonyolult folyamat, rendkívül hasznos.

További cikkek

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

19.11.2024

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.

Olvasd el a cikket
Ehet-e a kutya csontot?

15.11.2024

Ehet-e a kutya csontot?

Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.

Olvasd el a cikket
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

13.11.2024

Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?

Olvasd el a cikket

Iratkozzon fel hírlevelünkre

... és értesüljön a nagyszerű újdonságokról