Hogyan néz ki egy tyúk életciklusa?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

10.05.2024

Hogyan néz ki egy tyúk életciklusa?

A tyúkok nagyszerű segítők és lenyűgöző lények. Életük során több fázison mennek keresztül, amit Önnek, mint állattartónak tökéletesen ismernie kell. Hogyan néz ki tehát az életük?


A tyúk életkora

A tyúk átlagos életkora körülbelül négy év. Az élettartam azonban függ a fajtától és mindenekelőtt a nevelési körülményektől. Ha minden jól megy, és a tyúkoknak mindenük megvan, amire szükségük van, akár tíz évig is élhetnek. A tyúkok életét jó és kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő gondozással és elegendő kifutóhellyel lehet meghosszabbítani. 


Kikeltetés

A tyúk életútja a tojásban kezdődik. A tojást körülbelül 21 napig keltetjük. Ez idő alatt a hőmérsékletet és a páratartalmat gondosan ellenőrizni kell, hogy az embrió megfelelő fejlődése biztosított legyen. A keltetési időszak után várhatjuk a fióka kikelését.


Csibe

A fióka a kikelésig teljesen az anyja gondoskodásától függ. Meleg környezetre van szüksége, amelyet a tyúk a szárnyai alatt biztosít, és rendszeres táplálásra. A csibék nagyon érzékenyek, és figyelmes gondoskodást igényelnek, hogy túléljék életük első heteit. 


Növekedés és fejlődés

Az élet első néhány hetében a fióka gyorsan növekszik és fejlődik. Két-három hónap elteltével kellőképpen kifejlődnek, megnőnek, és fokozatosan felnőtté válnak. 


Ivarérettség

A fióka akkor válik felnőtté, amikor az első tojását lerakja. Ekkor a tyúk már tojótyúknak tekinthető. Az ivarérettséget a 20. élethét körül éri el. Ez azonban fajtától függően változhat. Az első tojások kisebbek és rendszertelenek lehetnek, de idővel a termelés javulni fog és stabilabbá válik. A kifejlett tyúkok már képesek gondoskodni magukról. 


Tojásrakás

A legtermékenyebb időszakban, a tojásrakás első évében a tyúk akár napi egy tojást is rakhat. A tojásrakást számos tényező befolyásolhatja, mint például a fény, a takarmány minősége, a genetikai hajlam és az évszak. A tyúkok megfelelő gondozása és az optimális feltételek biztosítása hosszú és stabil tojásrakási időszakot eredményezhet. 


Életkor

Ahogy a tyúk öregszik, úgy csökken a tojástermelése. A legtöbb esetben egy kifejlett tyúk két-három évig tojik. Ebben az időszakban a tenyésztőknek gyakran el kell dönteniük, hogyan tovább. Hagyják-e, hogy a tyúk leélje természetes életét, vagy megújítják a tenyészállományt, és új, termelékeny fiatal szárnyasokat szereznek. 


Érdekességek a tyúkokról

Tudja, milyen érdekes tényekkel szolgálnak az idősebb tyúkok? Például, hogy a jelentős hormonális változások miatt egyes tyúkok megváltoztatják a természetüket és bizonyos értelemben az identitásukat is. Gyakran előfordul, hogy elkezdenek úgy viselkedni, mint egy kakas. Ha egynél több ilyen van otthon, a dolgok felforrósodhatnak közöttük. 


A tyúkok életük során számos különböző szakaszon mennek keresztül, a kikeléstől az öregkorig. A megfelelő gondoskodás, beleértve a jó táplálékot, a megfelelő helyet és a megfelelő körülményeket, segít biztosítani a hosszú és boldog életet. Ezeknek a szakaszoknak a megértése a sikeres tenyésztés és a lehetőségek maximális kihasználásának kulcsa.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket