Hogyan szoktassuk be az új macskát?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

19.06.2025

Hogyan szoktassuk be az új macskát?

Egy új macska érkezése a háztartásba örömteli, de egyben érzékeny esemény is. A macskák területhez kötődő állatok, ezért számukra a környezetváltás hatalmas lépés. A megfelelő kezdet nagymértékben befolyásolja, hogy a jövőben hogyan fogja érezni magát új otthonában. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan csináld jól.

A biztonságérzet kulcsfontosságú

Az első és legfontosabb szabály, hogy biztosítsunk az új kedvencnek egy nyugodt és biztonságos helyet, ahol megszokhatja az új illatokat, hangokat és embereket. Ideális esetben készítsünk elő számára egy külön szobát, ahol minden szükséges dolog megvan – fekhely, alomtálca, etető- és itatótál, valamint lehetőség szerint búvóhelyek is.

A bizalom kiépítése

Kezdetben hagyjuk, hogy a macska a saját tempójában fedezze fel az új környezetet. Ne erőltessük a simogatást, és ne cipeljük körbe a lakásban. Adjunk neki időt. Ha elbújik, hagyjuk békén – ezzel építi ki a bizalmat. A nyugodt hozzáállás, halk beszéd és lassú mozdulatok a sikeres kapcsolat alapjai. Jutalomfalatokkal vagy játékos csalogatással is segíthetjük a folyamatot.

Fokozatos térnyitás

Az első napokban célszerű korlátozni a hozzáférést a lakás többi részéhez, amíg a macska nem szokta meg az új környezetet. A fokozatos térbővítés segíti a tájékozódást és megelőzi az ingerek miatti túlterheltséget. Ha más állat is él a háztartásban, az ismerkedést nagyon lassan kezdjük – először szagok útján (pl. takarók cseréje), majd távolról, végül felügyelettel személyesen is.

A rutin biztonságot ad

Az alkalmazkodás fontos része a napi rutin. A macskák szeretik a kiszámíthatóságot, ezért segít nekik, ha az etetés, játék és közös időtöltés minden nap körülbelül ugyanabban az időpontban történik. Így hamarabb kiismerik magukat, és biztonságban érzik magukat. Ne feledkezzünk meg a megfelelő játékokról és kaparófákról sem – ezek nemcsak szórakozást nyújtanak, hanem a romboló viselkedés megelőzésében is segítenek.

A türelem alapvető

A beszokás folyamata néhány naptól akár hetekig is eltarthat, a macska természetétől függően. Legyünk türelmesek, és figyeljünk az állat által küldött jelekre. Tisztelettel, nyugalommal és szeretettel egy odaadó társra lelhetünk, aki bőségesen meghálálja a gondoskodást. És innentől kezdve már csak az együtt átélt csodás macskakalandok várnak rátok.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket