Hogyan tenyésszünk halakat?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

03.12.2024

Hogyan tenyésszünk halakat?

Ahhoz, hogy elkezdhessük a halak tenyésztését, először is meg kell ismernünk alapvető anatómiájukat. Testük alakja hosszúkás, orsó alakú vagy kúp alakú (az angolnáknál kígyó alakú). A csontváz a fejből, a testből és a farokból áll. A halaknak nincs nyakuk, ezért a fej szilárdan a törzshöz van rögzítve, a mozgást pedig az uszonyok (mell-, hát-, medence- és farokúszó) biztosítják. Az oldalvonal a halak érzékszerve, amellyel reagálnak a víz áramlási irányára és hullámzására, valamint tájékoztatja őket a vízben lévő akadályokról.

Mi mindenre van szükség?

Az otthoni haltenyésztéshez szükség van egy elég nagy vízterületre. Tehát attól függ az ásni való gödör mérete, hogy mekkora halat tervezünk tartani. Minél mélyebb a vízfelület, annál jobb, mert a halak a mélyben telelnek át, és nyáron nem melegednek túl. Ezután kibéleljük vízálló fóliával, és feltöltjük az alját valamilyen anyaggal (pl. 4-8 mm szemcséjű kaviccsal és homokkal - az arány kb. 2:1). Ezután ide helyezhetjük be a tavi tisztító növényeket. Töltsük meg a tavat vízzel, és adjunk hozzá szűrőt, ami nagyon fontos a víz oxigénellátása szempontjából. Ha szebbé akarjuk tenni, vízesést, köveket tehetünk a part köré, vagy egyéb dekorációkkal díszíthetjük. Ha külön kell tartanunk a kicsiket és a felnőtteket, akkor hozzunk létre egy nevelőhelyet (kisebb medencét, tartályt) is.


Hagyjuk a tavat halak nélkül kb. 2-3 hétig bekapcsolt szűréssel. Ez idő alatt kialakulnak a hasznos baktériumok, és feláll az egyensúly.

A tó halainak etetése

Rengetegféle haltakarmány létezik a tó halai számára. Mindig naponta egyszer etessünk, lehetőleg ugyanabban az időben, megfelelő mennyiségű táplálékkal (általános szabály, hogy úgy etetünk, hogy 5-15 percen belül elfogyjon).

A leggyakrabban nevelt fajok

Közönséges ponty

o Könnyen nevelhető

o Nagyon jó és kiváló minőségű hús – alacsony zsírtartalom, könnyen emészthető fehérjék és értékes omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavak forrása

o Hossza akár 120 cm, súlya akár 40 kg

o A legidősebb példány 38 évig elélt


Fehér busa

o Robosztus növényevő hal

o Húsa – zsírosabb, alkalmas füstölésre, lágy hófehér hús

o A kisebb halaknak nem szükséges lefejteni a bőrét

oHossza 127 cm, súlya akár 40 kg

o Körülbelül 20 évig élnek


Fehér amúr

o Növényevő hal

o Húsa – ízletes fehér, szaftos és alacsony zsírtartalmú, könnyen emészthető fehérjéket, vitaminokat (A, D, B6, B12), kalciumot, jódot, foszfort és káliumot tartalmaz

o Hossza 150 cm, súlya 50 kg (Csehországban kb. 100 cm, 15-20 kg)

o Körülbelül 15-20 évig él


Compó 

o Gazdaságilag fontos hal

o Húsa – könnyen emészthető, teljes értékű fehérjéket és fontos zsírokat tartalmaz

o A pikkelyek hőkezeléskor megpuhulnak, és étkezéskor nem zavaróak – nem karcolnak, néha le is hántják

o Hossza 70 cm, súlya 7,5 kg (átlagos hossza 20 cm)

o Akár 20 évig is élű


Szivárványos pisztráng

o Jelenleg az egyik legfontosabb mesterségesen nevelt hal

o Érzékeny a víz oxigéntartalmára

o Hossza 20–90 cm, a legnagyobb igazolt súlya körülbelül 8 kg

o Vízszennyezés indikátorként használják

o Akár 10 évig is él

Mire ügyeljünk?

Mielőtt telepítjük a halakat a tóba, akklimatizálódniuk kell. A halakat tartalmazó zacskókat helyezzük a víz felszínére és 20-30 perc múlva engedjük ki őket. Ezzel a folyamattal elkerülhetjük a hősokkot. A halak kiválasztásakor figyelni kell a betegségekre, fontos megfigyelni a pikkelyek, úszók, szemek állapotát, a mozgást, a székletet, valamint azt, hogy nem „puffadtak”-e (vízvisszatartás, gyógyíthatatlan, rendkívül fertőző betegség). Fontos eltávolítani a vízben lévő szennyeződéseket, és oda kell figyelni arra, hogy a víz ne legyen habos, sem kellemetlen szagú, büdös. Emellett nem szabad elhanyagolni a halak egészségi állapotának rendszeres ellenőrzését.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket