Szerző: Pavel Frček
14.10.2024
Hogyan történjen a betakarítás és a termények feldolgozása?
Itt az ősz, és elérkezett az idő a betakarításra, valamint az azt követő feldolgozásra. Annak érdekében, hogy kertünk termése a lehető legjobb minőségű és tartós legyen, mindent alaposan meg kell tervezni, és figyelmet kell fordítani a helyes technikákra. Nézze meg velünk, hogyan dolgozza fel a terményt, hogy minél tovább megőrizze tápértékét és ízét.
Helyes időzítés és technika
Mielőtt hozzákezdene a termények feldolgozásához, tudnia kell, mikor van az egyes növények ideális betakarítási ideje. Azokat optimális érettségi állapotban kell betakarítani, tehát figyeljen a színre, méretre és keménységre. Például a paradicsomnak betakarításkor teljesen pirosnak és tapintásra puha állapotúnak kell lennie, míg az uborkának keménynek és sötétzöld színűnek.
Lehetőleg száraz időben szüreteljen, így elkerülheti a rothadás és a penész kockázatát. A betakarítás után a terményt a lehető leggyorsabban fel kell dolgozni, hogy ne romoljon a minősége.
Gyümölcs
Az olyan gyümölcsöket, mint az alma vagy a körte, hűvös és sötét helyen lehet tárolni, ahol akár több hónapig is elállnak. Különböző gyümölcsöket számos módon lehet feldolgozni. Az egyik ideális módszer a fagyasztás, amely során szinte semmilyen tápanyag nem vész el. Az ilyen fagyasztott gyümölcsöt például süteményekhez is felhasználhatja.
Egy másik lehetőség a szárítás, amely szintén az egyik legegészségesebb módszer a gyümölcs tartósítására. Szárítás után mindent zárható edénybe tegyen, hogy elkerülje a penész kialakulását.
Nálunk az egyik legnépszerűbb feldolgozási mód a befőzés. A megmosott és előkészített gyümölcsöket üvegekbe tesszük, majd az egészet egy oldattal öntjük le, leggyakrabban víz és cukor keverékével. Nem szabad megfeledkezni a házi lekvárok és dzsemek készítéséről sem.
Kiváló módja a gyümölcsök feldolgozásának a gyümölcspréselés is. A nyert lé tele van vitaminokkal, és emellett nagyon finom. Ha házi gyümölcslé készítésébe fog, biztosan hasznosnak talál egy gyümölcsaprítót és gyümölcsprést.
Zöldség
Ahogy a gyümölcsöket, úgy a zöldségeket is hasonlóan fel lehet dolgozni. A pincében jól tárolhatók az olyan tisztított gyökérzöldségek, mint a répa, zeller vagy burgonya. Ha fagyasztani szeretne, kerülje a nagy víztartalmú zöldségeket, például az uborkát, retket vagy fejes salátát. Fagyasztás után ezek ugyanis elveszítenék állagukat és ízüket.
Egyre gyakrabban használják a zöldségek feldolgozására a fermentálás (házi erjesztés) módszerét, amelynek köszönhetően a zöldség könnyebben emészthető a szervezet számára. Így nemcsak káposztát, hanem más erjesztett zöldségeket is készíthetünk, mint például karfiolt, karalábét, brokkolit, sárgarépát vagy retket. Az elképzeléseknek nincs határa. A házi erjesztett zöldséget például köretként is élvezheti ebédhez.
Ha sok paradicsomot termesztett, próbáljon meg ízletes házi ketchupot készíteni.
Fűszernövények
A fűszernövényeket lehet szárítani, fagyasztani vagy fűszerolajokba és pestókba dolgozni. A fagyasztásnál ügyeljen arra, hogy gyorsan történjen, így a fűszernövények megőrzik aromájukat és tápanyagaikat.
Gabonafélék
A gabonaféléket ideális lisztté őrölni vagy takarmánykeverékekhez darálni az állatok számára. Néhány fajtából házilag is készíthetünk pelyhet gabonapelyhesítő segítségével. A kukoricát hámozzuk meg, majd fagyasszuk le, tegyük el befőzve, vagy őröljük kukoricalisztté.
A betakarítás és a termény feldolgozása időigényes feladatok, de örömmel töltenek el minket egy újabb sikeres szezon után. A különböző feldolgozási módszerek révén biztosíthatjuk a termények minőségét egész évben, és meghosszabbíthatjuk azok eltarthatóságát. Így élvezhetjük a saját termést a hideg téli napokon is.
További cikkek
19.11.2024
Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?
Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.
15.11.2024
Ehet-e a kutya csontot?
Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.
13.11.2024
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?
A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?
Olvasd el a cikket