Hogyan válasszuk ki a megfelelő baromfietetőt?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

24.02.2025

Hogyan válasszuk ki a megfelelő baromfietetőt?

Ha úgy dönt, hogy baromfit tart – akár a friss házi tojások, akár az étrend változatossá tétele érdekében omlós csirke-, kacsa- vagy libahússal –, fontos, hogy megfelelő táplálékot biztosítson számukra. Minden haszonállat elégedettsége és hasznossága szorosan összefügg a jóllakottsággal!


A takarmányt mindig etetőben kell kínálni, soha nem közvetlenül a földre szórva. Ezzel nemcsak a penész és egyéb kórokozók okozta romlást előzheti meg, hanem biztosíthatja a baromfi számára a jobb hozzáférést is. Ha van rá lehetőség, engedje szabadon a tyúkokat, libákat vagy kacsákat, hogy maguk találjanak rovarokat és egyéb természetes finomságokat. Ne feledje azonban, hogy az alapvető takarmányadagjuknak mindig könnyen elérhetőnek és ugyanazon a helyen kell lennie, hogy ne kelljen szétszórt takarmányt keresniük.

A megfelelő baromfietető kiválasztásakor több alapvető szempontot kell figyelembe venni:

A tartott baromfi típusa

A legegyszerűbb helyzet a tyúkoknál van, ahol gyakorlatilag bármilyen etetőt választhatunk, és az alábbi kritériumokat kell figyelembe venni. Más baromfifajták esetében figyelembe kell venni azok méretét – ha csibékről, fürjekről vagy galambokról van szó, az etető méretét testalkatukhoz kell igazítani. A víziszárnyasok esetében érdemes szem előtt tartani, hogy a libák és a kacsák inkább a puha, nedves takarmányt részesítik előnyben, amelyhez csőrük optimálisan alkalmazkodott, ezért leggyakrabban különböző vályús etetőket és tálakat használunk.

Az állomány létszáma

Szabad tartás esetén fontos biztosítani, hogy minden egyed kényelmesen hozzáférjen a takarmányhoz. Ez azt jelenti, hogy elegendő számú etetőt kell elhelyezni megfelelő távolságra egymástól. Ha nagyobb számú baromfit, például tyúkokat tart, jobb, ha több kisebb etetőt használ egy nagy helyett. A domináns egyedek ugyanis megakadályozhatják a gyengébbeket a takarmányhoz való hozzáférésben, ami alultápláltsághoz és a termelés csökkenéséhez vezethet.

Ez a probléma bármilyen baromfinál előfordulhat, de leggyakrabban a tyúkoknál fordul elő. Ezért a legjobb, ha már az elején megfelelő tartási intézkedésekkel megelőzzük.

A takarmány típusa

A baromfit leggyakrabban takarmánykeverékekkel etetjük, amelyek lehetnek szárazak vagy nedvesek. Száraz keverékek esetén használhatunk taposós, csöves és vályús etetőket, míg nedves keverékek esetén a legjobb választás a vályús etető, akár horganyzott, akár műanyag kivitelben. Egyszerű tálakat is használhatunk, ezek hátránya azonban, hogy a takarmány feleslegesen szétszóródhat.

A legnépszerűbb etetőtípusok közé tartoznak a csöves etetők, amelyek előnye az egyszerű kezelés és a viszonylag jó védelem a pazarlás és a külső hatások ellen. A csövek különböző méretűek lehetnek, attól függően, hogy hány állatot tartunk. Jó választás lehet az etető lábakra helyezése vagy felfüggesztése is (mindig olyan magasságba, hogy könnyen elérhető legyen). A csöves etetők száraz takarmány és takarmánykeverékek etetésére alkalmasak.

Önkiszolgáló etetők

A leggyakoribb önkiszolgáló etetők a taposós etetők. Előnyük, hogy hatékonyan védik a takarmányt a rágcsálóktól, vadmadaraktól és az időjárási viszontagságoktól, de számolni kell azzal, hogy a baromfinak meg kell tanulnia használni őket. Ez általában körülbelül egy hetet vesz igénybe, és ez idő alatt érdemes más etetőkből vagy tálakból is biztosítani a takarmányt. A taposós etetőbe érdemes különösen vonzó takarmányt helyezni, amelyet a tyúkok kedvelnek, vagy kezdetben súllyal ellátni, hogy könnyebben megtanulják használni. Ezenkívül a taposós etetők számát az állatok számához kell igazítani – a legtöbb típusnál egy etető 4-5 egyed számára elegendő.

Saját készítésű etető

A barkácsolók számára van egy tippünk saját etető készítésére – bármilyen műanyag edény használható, amelybe könnyen fúrhatunk lyukakat, és behelyezhetünk egy adagolót, amely lehetővé teszi a takarmány szabályozott adagolását, miközben megvédi azt az időjárási hatásoktól. Az egyes lyukak közötti távolság körülbelül 15 cm legyen, hogy minden tyúk kényelmesen hozzáférhessen a táplálékhoz.

Bármilyen etetési forma esetén soha ne feledkezzen meg a friss és tiszta ivóvíz biztosításáról!

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket