Mi az állatjóllét (welfare)?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

24.01.2025

Mi az állatjóllét (welfare)?

Az utóbbi években a „welfare” kifejezés kiemelkedően fontossá vált, és nemcsak a mezőgazdaságban, hanem állatkertekben, házi kedvencek tartása során vagy kutatásokban is gyakran emlegetik. De mit is jelent pontosan?

A welfare definíciója

A „welfare” szó az óészaki „Velferth” szóból származik, amely a „jó” (val) és az „út” (fara) szavakból tevődik össze. Ez a kifejezés tehát az állatok jóllétét jelenti, vagyis azt az állapotot, amikor az állatok élete kielégíti természetes szükségleteiket és ezáltal elégedettséget biztosít számukra. A welfare-t az állatok pszichés állapotaként is leírhatjuk.

A welfare alapelvei

Az alapelvek az öt szabadság elvében fogalmazódnak meg:


  • Szabadság az éhségtől és szomjúságtól friss vízhez és megfelelő takarmányhoz való hozzáférés biztosításával, amely fenntartja az egészséget és a jó erőnlétet.
  • Szabadság a kényelmetlenségtől – megfelelő környezet, búvóhely és kényelmes pihenőhely biztosításával.
  • Szabadság a fájdalomtól, sérülésektől és betegségektől – megelőzéssel vagy gyors diagnózissal és kezeléssel.
  • Szabadság a félelemtől és stressztől – olyan környezet és bánásmód biztosításával, amely kizárja a pszichés szenvedést.
  • Szabadság a természetes viselkedés kifejezésére – megfelelő tér, környezet és azonos fajú állatok társaságának biztosításával.


Számos országban léteznek jogszabályok, amelyek meghatározzák az állatjóllét minimális követelményeit. Ezek a szabályozások védik az állatokat, és biztosítják, hogy szükségleteiket figyelembe vegyék.

A welfare szintjét befolyásoló tényezők

Az állatjóllétet számos tényező befolyásolhatja, és ezek minden egyedre eltérően hathatnak. Ide tartoznak például a 

fizikai tényezők (környezeti tényezők – hőmérséklet, páratartalom, zaj stb.),kémiai tényezők (a levegőben lévő anyagok koncentrációja – oxigén, káros vagy mérgező gázok)és a biológiai tényezők (mikroorganizmusok jelenléte).

Fontos szerepet játszik továbbá a táplálás, itatás, az elhelyezés módja, valamint a szociális kapcsolatok lehetősége is. Minden esetben tiszteletben kell tartani az adott állatfaj etológiai sajátosságait.

A welfare jelentősége

Az állatjóllét kulcsfontosságú nemcsak az etikus állattartás, hanem a gazdaságosság és fenntarthatóság szempontjából is. Azok az állatok, amelyek jó körülmények között élnek, általában egészségesebbek és produktívabbak. Ez pozitív hatással van az élelmiszerek minőségére, és nagyobb nyereséget biztosít a tenyésztők számára.

Egyre több ember érdeklődik az élelmiszerek származása és az állatok életkörülményei iránt, ami azt jelenti, hogy a magas standardokat betartó gazdaságok jobb hírnevet szerezhetnek.

További cikkek

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

04.02.2025

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

A malacok születésük után nagyon gyorsan nőnek. Ahhoz, hogy ez a folyamat komplikációk nélkül zajlódjon, biztosítani kell számukra a megfelelő tápanyagokat, beleértve a vasat is. A vashiány súlyos következményekkel járhat számukra, ezért a vas pótlása az élet első napjaiban kulcsfontosságú. Ebben a cikkben együtt megmagyarázzuk, hogy miért van így, és milyen módszereket alkalmaznak a vas bevitelére.

Olvasd el a cikket
Struccok tenyésztése

31.01.2025

Struccok tenyésztése

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkozunk strucctenyésztéssel Csehországban. Ezek a lenyűgöző afrikai madarak a világ legnagyobb madarai közé tartoznak. Nemcsak húsuk, tojásaik és tolluk miatt tenyésztik őket, hanem néhányan házi kedvencként is tartják őket. Nézzük meg, hogyan teremthetünk számukra a lehető legjobb életkörülményeket!

Olvasd el a cikket
A máriatövis varázslatos hatásai

30.01.2025

A máriatövis varázslatos hatásai

A máriatövist a növényvilág egy kisebb csodájaként is emlegethetjük. Ez egy lila virágú bogáncs, amelyről nem is gondolnánk, hogy rendkívül jótékony hatással van a májra. Ezt a növényt már több mint 2000 éve használják a gyógyászatban, és napjainkban is fontos összetevője számos májvédő gyógyszernek és étrend-kiegészítőnek (emberek és állatok számára egyaránt).

Olvasd el a cikket