-800x800.png)

Szerző: Pavel Frček
13.12.2024
Miért jelölnek a macskák?-
A macskatulajdonosok gyakran szembesülnek a "jelölés" problémájával. Nézzük meg együtt, miről van szó, és hogyan oldhatjuk meg ezt a problémát.
A macska leggyakrabban vizeletével jelöli meg a területet, de ugyanezen okból kapar is. Mindkét viselkedés a természetben elsősorban a terület kijelölésére szolgál, hogy elriassza a "betolakodókat", akik be akarnak lépni a területére, és természetesen összefügg a szaporodási ösztönnel is, amikor a macska a tüzelés idején jelöli meg a területét, és így jelzi, hogy kész a párzásra.
Ellenőrizze az egészségi állapotot
A vizeletjelölés esetén a legfontosabb, hogy kiderítsük, nem áll-e valamilyen egészségügyi probléma a háttérben. A macskák gyakran szenvednek húgyúti problémáktól, különösen akkor, ha alacsony minőségű táppal etetik őket, nem mozognak eleget, keveset isznak vagy stressznek vannak kitéve. Az első lépés tehát az, hogy állatorvosi vizsgálatra vigyük el a macskát, és ellenőriztessük a vizeletet, illetve az egészségi állapotot. Ha ezen a téren minden rendben van, folytathatjuk a keresést.
Hormonális okok
A macska vizelettel történő jelölésének leggyakoribb fiziológiai oka a tüzelés időszaka. A probléma az, hogy ez az időszak viszonylag hosszú, tavasszal és ősszel fordul elő, de néha teljesen váratlanul is – a macska olyan állat, amely szinte bármikor szaporodhat. Különösen a kandúroknál ez az ösztön nagyon erős, és a szaporodási érettség elérése után, ami már 6 hónapos kor körül is megtörténhet, a jelölés inkább szabály, mint kivétel. A legegyszerűbb megoldás a jelölés ellen tehát a macskák és kandúrok ivartalanítása, ha nem akarunk tovább szaporítani. Ezzel a látszólag "nem természetes" módon hosszabb és nyugodtabb életet biztosíthatunk a macskánknak, és megakadályozhatjuk a nem kívánt kiscicák születését, amelyek nem mindig találnak új otthont.
Ellenőrizze a WC-t
Ha tenyésztőt tartunk otthon, és az ivartalanítás nem jöhet szóba, akkor más lehetséges okokat kell keresnünk a nem kívánt viselkedésre. A macskák nagyon tiszta állatok, és a jelöléssel jelezhetik, hogy valami nincs rendben a macskavécéjükkel. A legtöbb macska érzékeny az alom típusára, és a változást nem mindig viselik jól. Ha több macskát tartunk egy háztartásban, elegendő számú macskavécét kell biztosítanunk számukra. Általában azt javasolják, hogy legyen legalább egy WC-vel több, mint a macskák száma, de ez nem szabály. Nagyon sok múlik azon, hogy hogyan jönnek ki a macskák egymással, és milyen a közötti harmónia és hierarchia.
Kerülje el a stresszt
Ezután elérkezünk egy másik lehetséges okhoz, ami a stressz – amelyet bárminemű változás kiválthat, legyen szó környezetváltozásról (költözés), emberi vagy állati új jövevényekről a háztartásban, az étkezési szokások változásáról, és sok más hatásról, amelyet mi emberek nem feltétlenül tartunk fontosnak. Ha szeretnénk segíteni a macskánknak (macskáinknak) gyorsabban megbirkózni a stresszel, kipróbálhatjuk a mesterséges feromonokat (melyeket spray formájában kaphatunk állatorvostól), vagy olyan gyógynövényeket, amelyek sok macskának vonzóak – ilyen a macskamenta, az orvosi macskagyökér, a majoránna, a citromfű vagy a levendula.
Mi a helyzet a kaparással?
Ami a kaparást illeti, ez ismét egy természetes macskaviselkedés, amelyet a nagy és a kis macskák is megfigyelhetünk a természetben. Nem a karmok köszörülésére szolgál, mert a macskák karmait nem kell köszörülniük, mert azok biztonságosan el vannak rejtve a hüvelyükben, készen állnak a használatra, és a macskák néha csak rágcsálják őket. A kaparás tipikus területvédő viselkedés, és az egyetlen (vagy legalábbis legfontosabb) módja annak, hogy megakadályozzuk, az, hogy figyelmesen megfigyeljük, hol próbál leggyakrabban kaparni a macska, majd a megfelelő helyekre helyezünk kaparófákat, amelyeket szabadon használhat. Ismét szükség van több kaparóra, és különböző helyekre kell őket elhelyezni, egy nem lesz elég a házi vadállatunknak.
További cikkek

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket
24.03.2025
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.
Olvasd el a cikket