Milyen gyógynövények alkalmasak állatok számára?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

25.11.2024

Milyen gyógynövények alkalmasak állatok számára?

Sok ember szívesen alkalmaz gyógynövényeket kisebb egészségügyi problémák esetén. Kevesen tudják azonban, hogy ezek közül néhány a háziállataink számára is hasznos lehet. Legelőkön tartott haszonállatoknál például megfigyelték, hogy egészségügyi problémák esetén maguk választanak bizonyos gyógynövényeket.


Az otthon tartott állatoknál, amelyek nem legelnek, vagy a húsevőknél ez természetesen nem lehetséges, azonban gyógynövényeket kínálhatunk nekik forrázat, főzet, cseppek vagy akár illóolaj formájában (utóbbiaknál maximális óvatossággal járjunk el, és hagyjuk, hogy az állat maga válassza ki, melyik illóolaj illik neki).

Nézzük meg néhány gyógynövény és gyógyhatású növény felhasználási lehetőségét állatok számára:

Orvosi székfű (Matricaria chamomilla)

A kamillatea nagymamáink egyik legismertebb gyógyító szere. Ahogyan például a köményt vagy az édesköményt, gyerekek hasfájására használják, hasonló problémákra az állatoknál is alkalmazható: görcsök, emésztési zavarok, hasmenés vagy székrekedés esetén. Fiatal haszonállatoknál és felnőtteknél is használható diétás hibák után, illetve enyhébb bélfertőzések kiegészítő kezelésére.

Kamillás borogatások enyhítik a viszketést és égető érzést bőrgyulladások vagy rovarcsípések esetén, például legelőn tartott lovaknál vagy istállózott sertéseknél.

Otthoni kedvenceknél (kutyák, macskák, nyulak) a kamillaforrázat használható szemek vagy fülek tisztítására.

Kerti sarkantyúka (Tropaeolum majus)

A kerti sarkantyúka erős gyulladáscsökkentő hatású, és számos kórokozó baktérium ellen hatásos, amelyek az emésztőrendszer, légzőrendszer és húgyúti gyulladást okoznak. Kiváló kiegészítője lehet az antibiotikumos kezelésnek, növeli azok hatékonyságát, és segít csökkenteni az antibiotikum-rezisztencia kockázatát. Emellett támogatja a köptetést, enyhíti a száraz köhögést (például kennelköhögés esetén kutyáknál). Magas vérnyomás kezelésében is hasznos, amely otthoni kutyáknál és macskáknál is előfordulhat.

Vizelethajtó hatása miatt alkalmazható húgyúti fertőzések kezelésére, vesekő megelőzésére (különösen ivartalanított háziállatoknál), illetve ödéma és vízvisszatartás kezelésére magas vérnyomású állatoknál.

Áfonya (Vaccinium myrtillus)

Az áfonya nemcsak finom desszertekhez használható, hanem gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás, erős gyulladáscsökkentő hatással bír, különösen a húgyutakra. Segít a hólyaggyulladás kezelésében és megelőzésében, valamint hasmenés ellen is hatásos. Szájüregi problémák esetén csökkenti a fogkő képződését, és gyulladáscsökkentő hatással van az ínyre, amely különösen idős kutyák és macskák esetén hasznos.

Orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis)

A macskagyökércseppeket már a nagymamáink is szívesen használták. Ez a gyógynövény rendkívül nyugtató hatású, és kiváló alternatíva például alvászavarban szenvedő emberek számára. Bár állatainkat általában nem érintik ilyen problémák, a macskákra különösen vonzó a macskagyökér illata, és szárított gyógynövény vagy cseppek formájában nagy sikerrel alkalmazható a megnyugtatásukra (például szállítás, környezetváltozás vagy egy új macska érkezésekor a háztartásba). Ez a gyógynövény nemcsak macskák, hanem kutyák számára is alkalmas, hasonló nyugtató és stresszoldó hatása miatt, így kutyák megnyugtatására is használható.

Hasonló nyugtató hatással bír a levendula (Lavandula angustifolia), amelyet leggyakrabban illóolaj formájában használnak. Emellett alkalmas sebek gyógyulásának elősegítésére vagy rovarcsípések kezelésére, ha közvetlenül az érintett területre alkalmazzuk (ez az egyetlen illóolaj, amely hígítás nélkül is használható).

Máriatövis (Carduus marianus)

A máriatövis több fontos vegyületet tartalmaz, amelyek jelentős májvédő hatással bírnak. Kivonatai alkalmazhatók akut májbetegségekben szenvedő állatoknál, valamint nagyüzemi és kisüzemi tartásban, különösen hízlalásra szánt állatoknál (a máj egészsége szorosan összefügg a takarmányozás során bevitt tápanyagok hasznosításával). E gyógynövény, például tinktúra formájában történő adagolása különösen ajánlott otthoni húsevőknél, akik granulátummal táplálkoznak. Segíti az anyagcsere melléktermékeinek lebontását, elősegíti az egészséges koleszterinszint fenntartását, és megakadályozza a máj zsíros elfajulását (steatosis). A kúra antibiotikumok vagy más kémiai gyógyszerek alkalmazása után is ajánlott.

Végezetül fontos megemlíteni, hogy a legtöbb haszonállat és otthon tartott állat számára különféle gyógynövénykeverékek is használhatók, amelyek növelik a hasznosítást, csökkentik a stresszt, támogatják az immunrendszert, és általánosan javítják a tartás minőségét.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket