Mivel etessük az erdei állatokat télen?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

13.01.2025

Mivel etessük az erdei állatokat télen?

A téli időszakban sokan közülünk az erdőbe mennek, hogy segítsenek az állatoknak és jobbá tegyék számukra a hideg napokat. Tudták azonban, hogy nem minden segítség valóban hasznos számukra? Mielőtt etetni kezdenénk őket, érdemes beszélni a helyi vadásztársasággal, amely az adott területért felelős. A vadászok tudni fogják, hogy milyen takarmányokra van szükségük az állatoknak, és hogy melyik forma lenne a legmegfelelőbb. Nézzük meg tehát a mai cikkben, hogy mivel tehetjük kellemesebbé számukra a telet, és mivel adhatunk nekik olyan ételt, amivel valóban elégedettek lesznek.


Takarmányozás

A takarmányokat három fő kategóriába sorolhatjuk: tömegtakarmányok, abraktakarmányok és lédús takarmányok. A tömegtakarmányok közé tartoznak a fűfélék, gyógynövények, sőt még a bokrok fiatal hajtásai is. Az említett típusokat általában szárítással konzerválják. Az erdei vad számára ideális tömegtakarmány a széna, szárított málna vagy szilázs. Ezek az élelmiszerek természetes tápanyagforrást jelentenek, amely kíméletes a vadak emésztőrendszerére.


A magvak kiegészítő takarmányok, így figyelni kell a megfelelő adagolásra – be kell tartani bizonyos szabályokat. A helytelen adagolás és a nem megfelelő típus emésztési problémákhoz, sőt akár az állat elpusztulásához is vezethet. A gabonafélék közül csak a zabot válasszuk, mivel a többi nem megfelelő az erdei vad etetésére. A gesztenyére figyelni kell az adagolás tekintetében, mivel szaponinokat tartalmaz, amelyek nagyobb mennyiségben mérgezőek és emésztési problémákat okozhatnak. Továbbá etethetjük kukoricával, makkal vagy borsóval (ezek is magvak, így mindig ügyeljünk az adagolásra).


A lédús takarmányok közé tartozik a gyümölcs és zöldség. A legalkalmasabb gyümölcsök az alma, körte vagy sárgabarack, a zöldségek közül pedig a répa, burgonya vagy cékla.

Kiegészítés

A vad számára hasznos lehet a só is, amely fontos klór- és nátriumforrást jelent. A sót paszták formájában adagoljuk, amelyeket a fatörzsekre kenünk, ahol megkeményednek. A vadat kenyérrel, péktermékkel is etethetjük, de bizonyos szabályokat be kell tartanunk. A kenyérnek mindig teljesen száraznak, sótlannak, töltelék nélkülinek kell lennie, és főként nem lehet penészes. A péktermékeket akkor helyezzük ki, amikor fagy, és nem várunk olvadást, hogy ne ázzon el. A nedves kenyér emésztési problémákat okoz, hasmenéssel, ami kimerültséghez és dehidratációhoz vezethet. Télen minden felvett energia fontos az életfunkciókhoz, és a maradék a test felmelegítésére megy el.

Hová tegyük a takarmányt?

A tömegtakarmányt a földre vagy az etetőbe helyezzük. A széna esetén nem baj, ha elázik vagy nedves lesz, de figyelni kell, hogy ne legyen penészes. A magvakat olyan mennyiségben adagoljuk, hogy a vad egy héten belül elfogyassza őket, így elkerülhetjük, hogy megromoljanak. Azokat az etetőbe vagy jászolba helyezzük. A lédús takarmányt apró darabokra vágjuk, és kis mennyiségben adagoljuk. A kenyeret kis kockákra vagy darabokra vágjuk, és szintén kis adagokban tesszük a tárolóedényekbe.


Az erdő szabályai

A vadak télen spórolnak az energiájukkal, így minimális mozgást végeznek. Ha kutya kergeti őket, vagy megijednek és menekülni próbálnak, hatalmas energiát pazarolnak el. A gyengébb fajoknál légúti fertőzés alakulhat ki, vagy akár kimerültség következtében elpusztulhatnak. A szarvasok télen vemhesek, így spontán vetélés is előfordulhat. Ezért az erdőben úgy kell viselkednünk, mint egy látogatónak. Csendben és nyugodtan. Ha szerencsénk van, találkozhatunk az erdei állatokkal, és gyönyörködhetünk bennük.

További cikkek

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

04.02.2025

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

A malacok születésük után nagyon gyorsan nőnek. Ahhoz, hogy ez a folyamat komplikációk nélkül zajlódjon, biztosítani kell számukra a megfelelő tápanyagokat, beleértve a vasat is. A vashiány súlyos következményekkel járhat számukra, ezért a vas pótlása az élet első napjaiban kulcsfontosságú. Ebben a cikkben együtt megmagyarázzuk, hogy miért van így, és milyen módszereket alkalmaznak a vas bevitelére.

Olvasd el a cikket
Struccok tenyésztése

31.01.2025

Struccok tenyésztése

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkozunk strucctenyésztéssel Csehországban. Ezek a lenyűgöző afrikai madarak a világ legnagyobb madarai közé tartoznak. Nemcsak húsuk, tojásaik és tolluk miatt tenyésztik őket, hanem néhányan házi kedvencként is tartják őket. Nézzük meg, hogyan teremthetünk számukra a lehető legjobb életkörülményeket!

Olvasd el a cikket
A máriatövis varázslatos hatásai

30.01.2025

A máriatövis varázslatos hatásai

A máriatövist a növényvilág egy kisebb csodájaként is emlegethetjük. Ez egy lila virágú bogáncs, amelyről nem is gondolnánk, hogy rendkívül jótékony hatással van a májra. Ezt a növényt már több mint 2000 éve használják a gyógyászatban, és napjainkban is fontos összetevője számos májvédő gyógyszernek és étrend-kiegészítőnek (emberek és állatok számára egyaránt).

Olvasd el a cikket