
Szerző: Juraj Korim
02.10.2023
Rovar szálló
A rovarszálló minden hasznos rovarnak megfelelő szálláshely, mint például a magányos méhnek, amelyből akár 600 faj is létezik, a katicabogaraknak, amelyek a káros rovarokat fogyasztják, vagy a pillangóknak, amelyek lárvái szintén elpusztítják a hívatlan vendégeket. Ezek a házikóban tölthetik a telet, és fészkelőhelyként használhatják.
És hogy nézne ki egy ilyen ideális szálloda?
Általában egy doboz, amely több rekeszt tartalmaz. Alapja kezeletlen fa, ebből készül a keret és esetleg a hátsó fal, amely vékony deszkából is készülhet. A házikó kitöltése is attól függ, hogy milyen rovarokat szeretnénk befogadni, de mindenképpen legalább 10 cm mélynek kell lennie. Száraz és napos helyre kell helyezni, így a legjobb a déli tájolás. Természetesen a széltől védett hely elengedhetetlen.
Hogy a magányos méhek jól érezzék magukat, helyezzünk nád- vagy bambuszszálakat a házukba. Figyeljünk a csövek végére, amelyeknek a lehető legsimábbnak kell lenniük. A másik végét le kell zárni, hogy az üregek áthatolhatatlanok legyenek. Választhatunk például papírcsöveket, de vigyázzunk, hogy ne szivárogjon be semmi a házba. Az üregeket vízszintesen helyezze el, különböző lyukátmérőket kombinálva 3 és 8 mm között. A méhek is értékelni fogják a fába fúrt lyukakat, amelyeket szintén simára tisztítanak. Jobb, ha lombhullató fákból származó fát használunk, amelyek nem tartalmaznak nagy mennyiségű szurkot, mint a tűlevelűek.
A szálloda nem nélkülözheti a természetes anyagokat, mint például a szalmát, száraz leveleket, fás gyapjút stb. Ezekben az anyagokban a méhek képesek túlélni a telet. Ugyanez igaz a sztarecekre és az aranymadarakra is. A pillangók számára az ágak ideális anyagot jelentenek.
Annak érdekében, hogy a madarak ne tépjék ki az anyagot, illetve ne csipkedjék ki a rovarokat, rögzítse azt keskeny hálójú dróthálóval, amelyet kapcsokkal rögzít a fakerethez.
Vigyázzon az esővel!
A rovarok eső elleni védelme érdekében a tető nem hiányozhat. Választhat ferde tetőt, ahol csak egy túlnyúló, lejtős deszkát kell felszerelnie, vagy nyeregtetőt, ahol két deszkát használ. Itt is legyen egy kis átfedés.
Vigyázat! Mindig jobb, ha több ház van a kertben, amelyek különböző távolságra vannak egymástól. Egy nagy szálló a lakók nagyobb koncentrációja miatt a paraziták és betegségek terjedéséhez vezethet.
Hurrá! Ez az!
És már kész is van! A rovarok biztosan meghálálják majd a kis hívatlan vendégek elkapásával. Ha pedig nem állna készen a barkácsolásra, nézze meg kínálatunkat.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket