-800x800.png)

Szerző: Pavel Frček
29.01.2025
Segíts az állatoknak télen
A tél a vadon élő állatok számára nehéz időszak, amikor korlátozott hozzáférésük van a természetes táplálékhoz. A vadak etetése hasznos lehet, de fontos tudni, hogyan végezzük helyesen, hogy ne ártson az állatoknak. A vadászok rendszeresen gondoskodnak erről, de mi is hozzájárulhatunk – akár a helyi vadásztársaságok támogatásával, akár a felelősségteljes etetéssel a megfelelő táplálkozási elvek szerint.
Hogyan kapcsolódjunk be az etetésbe?
Fontos szem előtt tartani, hogy a vadon élő állatok etetéséért elsősorban a vadászok felelnek, akik az időjárás és a hőmérséklet függvényében rendszeresen feltöltik az etetőket. Nem árt felvenni a kapcsolatot a környékbeli vadászokkal, és közvetlenül megkérdezni, szükségük van-e segítségre valamilyen takarmány pótlásában.
Ha saját kezdeményezésre szeretnénk vadakat etetni, vagy éppen vadállatok tartásával kezdünk foglalkozni, néhány fontos tényt érdemes szem előtt tartani.
A takarmány fajtái – mi a legjobb?
A vadak takarmányát három alapvető kategóriába soroljuk: tömegtakarmány, szemes takarmány és lédús takarmány. A téli etetés alapját a tömegtakarmány adja, különösen a jó minőségű széna vagy silózott takarmány. Ami a szemes takarmányokat illeti, a legjobb választás a zab, mivel más gabonafélék emésztési problémákat okozhatnak. Óvatosnak kell lenni a kedvelt gesztenyével, mivel szaponinokat tartalmaz, amelyek mérgezőek lehetnek az őz- vagy szarvasfélék számára. Különösen veszélyesek a gesztenyék a dámszarvasokra – akár elhullást is okozhatnak. Ezzel szemben a makkok, kukorica vagy borsó mértékkel adható az őzeknek, dámszarvasoknak és szarvasoknak.A lédús takarmányok közé tartozik a gyümölcs és zöldség. A legalkalmasabb a répa, burgonya vagy takarmányrépa, kisebb mennyiségben pedig alma, körte vagy szilva is adható. Fontos, hogy a takarmány soha ne legyen penészes, rothadt vagy erjedt.
Külön kategóriát képez a kenyér, amit a családok gyakran visznek az erdőbe az állatok "megjutalmazásának" szándékával. A kenyér azonban a legkockázatosabb takarmányok közé tartozik, mivel gyakran sózott, különféle töltelékeket vagy ízesítőket tartalmaz, és nedvesedés után komoly egészségügyi problémákat okozhat az állatoknak – például kimerítő hasmenést vagy acidózist. A kenyeret csak erős fagyok idején, jól kiszárítva, apróra vágva és kis mennyiségben szabad adni.
Az ásványi anyagokat sótömbök formájában pótolhatjuk, mivel ebben a formában a só rendkívül fontos az állatok számára.
Takarmány vízimadaraknak?
Kenyeret semmilyen formában ne adjunk vízimadaraknak (kacsák, hattyúk), mert ugyan megtölti a gyomrukat, de nem biztosít számukra semmilyen szükséges tápanyagot, és akár éhhalált is okozhat. Ha segíteni szeretnénk ezeknek a gyönyörű szárnyasoknak, kínáljunk nekik bármilyen leveles zöldséget, például salátát, kínai kelt, vagy szárított lisztkukacokat és rovarlárvákat. Ezekből valóban hasznuk lesz, ellentétben a száraz kiflikkel.
Ne feledkezzünk meg a madarakról
Ne feledjük, hogy a téli tájban nemcsak szőrös négylábú barátokkal találkozhatunk. Ha a tél igazán zord és hosszú, akkor a nálunk maradó madarak is értékelni fogják a segítségünket. Etetőket helyezhetünk el házaink közelében, az erdő szélén vagy a vadetetők közelében. A madarak gyorsan megszokják ezeket a helyeket, különösen, ha finom, egészséges és tápláló takarmánnyal várjuk őket. A madáretető tartalmát szárított gyógynövényekkel vagy bogyós termésekkel (például berkenyével) is gazdagíthatjuk, amelyek kiváló C-vitamin-források.
További cikkek

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket
24.03.2025
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.
Olvasd el a cikket