Hogyan készítsünk saját kecske- és juhsajtot?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

28.05.2024

Hogyan készítsünk saját kecske- és juhsajtot?

Egy korábbi cikkünkben "Tényleg olyan jók a kecske- és juhsajtok, mint amilyenek állítólag" címmel arról írtunk, hogy a kecske- és juhsajtok ára adó a tagadhatatlan előnyeikre. De ha Ön juh- vagy kecsketenyésztő, nem kell aggódnia emiatt a kérdés miatt. Egyedülálló lehetősége van arra, hogy saját maga készítse el a sajtját, ami otthon pillanatok alatt porosodni fog. Hogyan készítsünk házi sajtot tejből?

A tej kiválasztása

A sajtkészítésnek nem kell bonyolultnak lennie. A kecskesajt készítéséhez, akárcsak a juhsajt készítéséhez, a megfelelő tej kiválasztása szükséges, amelynek frissnek és szennyeződésektől mentesnek kell lennie. Számoljon azzal, hogy 8 liter juh- vagy kecsketejből 1 kg sajt készül.

Pasztőrözés

A házi sajtkészítés ezen lépése a tej kezelését jelenti a mikroorganizmusok eltávolítása érdekében. Vannak azonban pasztőrözetlen sajtok is, mint például a parmezán, amelyeknek kifejezetten jellegzetes íze van.


A tej felmelegítéséhez használjon speciális pasztőrözőt, de vészhelyzetben egy nagy konyhai edény is megteszi. A tejet állandó 72 °C-ra melegítsük fel - ügyeljünk arra, hogy a tej ne forrjon fel. Ezután hagyja állni a tejet kb. fél órán át, és hagyja lehűlni 33-34 °C-ra - ezt hőmérővel ellenőrizze.


Tejkultúrák és tejsavó

Az egyik legfontosabb lépés a mezofil kultúra hozzáadása, amely befolyásolja az élelmiszer végső érését és állagát. Hagyjuk a kultúrát még legalább 30 percig hatni.


Amint a hasznos baktériumok elszaporodtak, adjon a félkész termékhez megfelelő mennyiségű tejsavót. Az alvadási folyamat, vagyis a tejfehérje megalvadása sűrűbb állagot eredményez.

Formázás

Ha lehetséges, a keletkezett aludttejet keverje össze egy sajtárpa segítségével, vagy vágja fel és csepegtesse le. Miután a felesleges savót leválasztottuk, és csak a szilárd túró maradt, következhet a formázás. Itt kapja meg a sajt a végső formáját, ami az érlelés folyamatát is befolyásolja.


Sózás és érlelés

A kész sajtot sózzák, hogy megfelelő ízt adjanak neki és tartósítsák. A sózás felületesen vagy sós lében történik.


Ez már az Ön belátásától függ. Ha friss kecske- és juhsajtot szeretne, gyakorlatilag készen van, már csak megfelelően kell tárolni. A kemény kecske- és juhsajtra egy ideig várnia kell, mivel az érlelés több hónapig tart, és optimális hőmérsékletet és páratartalmat igényel.


A sajt pedig készen van

Úgy gondoljuk, hogy mind a lágy, mind a kemény sajtok esetében el lesz ragadtatva az eredménytől. Az is jó érzés lesz, hogy a sajtkészítés minden apró lépésébe beleszólhatott.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket